Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, będzie gościem piątkowej (19 lipca) „Kafejki dialogu” w Rzeszowie. Dzień później poprowadzi symulację rozprawy o zabójstwo. 

Igor Tuleya, należy do wrogów „dobrej zmiany”, która „reformuje” polskie sądownictwo, a warszawski sędzia jest jedną z twarzy obrony praworządności. Igor Tuleya przyjedzie do Rzeszowa w najbliższy weekend na zaproszenie nieformalnej grupy Rebelianty Podkarpackie. To będzie już druga wizyta sędziego Tulei w stolicy Podkarpacia w ostatnim czasie. W Rzeszowie był 23 lipca 2018 roku podczas „Alarmu dla praworządności”

Igor Tuleya ponownie będzie gościł w Rzeszowie na zaproszenie Rebeliantów. Tym razem w związku z nową inicjatywą Rebeliantów – „Kafejka dialogu”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy i kultury prawnej oraz wiedzy o funkcjonowaniu współczesnego społeczeństwa i związanych z tym szansach i zagrożeniach.

Formuła spotkania ma stworzyć nieformalną przestrzeń, która umożliwi bezpośrednią rozmowę z zaproszonym gościem i zadawanie mu pytań. Sędzia Igor Tuleya będzie pierwszym gościem „Kafejki dialogu”. Spotkanie z sędzią w piątek odbędzie się przy studni na ulicy Grunwaldzkiej. Początek o godz. 17:00. „Kafejka” potrwa do 20:00. 

To okazja do osobistej rozmowy z Igorem Tuleyą w nieoficjalnej scenerii zaaranżowanej pod gołym niebem. Posłuchacie wypowiedzi warszawskiego sędziego na temat prawa i praworządności w Polsce. Nie ma tu gotowego scenariusza – przebieg spotkania i rozmowy będzie wynikał z problemów, jakie zostaną poruszone przez uczestników.

W sobotę zaś (20 lipca) namiot „Kafejki” przeniesie się na ul. 3 Maja na plac przed rzeszowskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego NPB (u wylotu ul. Dymnickiego). Tu, o 14:00 odbędzie się symulacja procesu karnego w sprawie o zabójstwo. W rolę sędziego wcieli się właśnie Igor Tuleya.

– W pozostałych rolach będą występować uczestnicy wydarzenia, wybrani spośród publiczności. Rozprawa będzie się odbywać według wszystkich reguł prowadzenia postępowania karnego. Może potrwać nawet trzy godziny – zapowiadają Rebelianty Podkarpackie. 

Główny aktor – uznany i ceniony sędzia gwarantuje wysoki poziom wiedzy prawnej i przystępny sposób jej prezentacji. Szykuje się więc nie tylko doskonała akcja edukacyjna dla wszystkich, ale także pasjonująca zabawa. Po zakończeniu rozprawy będzie jeszcze okazja, by porozmawiać z sędzią Igorem Tuleyą.

Do udziału w „Kafejce” zachęcają Rebelianty Podkarpackie, szczególnie, że dziś w polskich domach i w publicznych dyskusjach jednym z najczęściej słyszanych słów są prawo i praworządność.

– Często jednak nie uświadamiamy sobie, jak ważne jest dobre prawo oraz niezależne sądy i niezawiśli sędziowie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu zagadnienia te nas dotyczą, także w naszym codziennym życiu – uważają Rebelianty Podkarpackie.

Jeżeli ktoś nie będzie mógł uczestniczyć w piątek lub sobotę w spotkaniu z Igorem Tuleyą w Rzeszowie, to będzie mógł to zrobić w niedzielę (21 lipca) w Przemyślu, gdzie „Kafejka dialogu” zawita na przemyski Rynek – od godz. 12:00 do 14:30.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama