Cukrzyca, problemy ze słuchem oraz rak piersi u kobiet – trzy cykliczne akcje podkarpackiego NFZ również w październiku. Wszystkie spotkania, rozmowy i badania są darmowe. Nie wymagają rejestracji ani skierowania.
– Przyjdźcie, zróbcie badania i powiedzcie innym, że profilaktyka nie boli, ale może uratować życie. Zdrowie samo do nas nie przyjdzie – podkreśla Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.
Bo o zdrowie trzeba zadbać przede wszystkim gdy jesteśmy zdrowi. – Tylko wtedy profilaktyka ma sens, pozwala wykryć chorobę na tak wczesnym etapie, gdy nie daje ona żadnych zewnętrznych objawów – twierdzi Śliż.
W październiku, tak jak w poprzednich miesiącach, NFZ organizuje akcje zdrowotne związane z cukrzycą, problemami ze słuchem oraz profilaktyką raka piersi. Nie trzeba się rejestrować ani przynosić skierowania.
Nie trzeba też w jakiś specjalny sposób przygotowywać się do wizyty – wystarczy poświęcić chwilę czasu. – Nie weryfikujemy ubezpieczenia, a otrzymane wyniki badań są anonimowe – zapewniają przedstawiciele NFZ.
Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie NFZ w Rzeszowie przy ulicy Zamkowej 8.
19 października (czwartek), 9:30-11:30
Cukrzyca, czyli „cichy zabójca”, przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Coraz więcej pracujemy, funkcjonujemy w stałym stresie, nie odżywiamy się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, nie dbamy także o kondycję fizyczną.
Eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz dietetyk zbadają i poinformują o uzyskanym poziomie cukru we krwi, udzielą konsultacji omawiając zasady zdrowego odżywiania w zakresie działań profilaktycznych chroniących przed zachorowaniem.
26 października (czwartek), 12:00-15:00
Test słuchu zostanie przeprowadzony audiometrem. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Poprzedzone będzie otoskopią ucha, która polega na wyznaczeniu progu słyszalności. Pozwala ona określić rodzaj niedosłuchu i głębokość jego upośledzenia.
Test jest zwłaszcza dla osób, które zauważyły u siebie oznaki niedosłuchu, są narażone na hałas i przeszły infekcje uszu. Badana osoba od razu otrzyma wynik i wskazówki, jak dalej zadbać o swoje zdrowie i słuch.
30 października (poniedziałek), 12:00-14:00
Członkinie “Rzeszowskiego Klub Amazonka” będą mówić, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Kobietą dowiedzą się, czy są w grupie ryzyka zachorowań, jak same powinny prawidłowo badać piersi, gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia.
Wydarzenie organizowane jest również z myślą o osobach, które wspierają lub mają w swoim otoczeniu kobiety z chorobami nowotworowymi piersi.
oprac. (pol)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)



![Tusk w Rzeszowie. Premier ogłosił, że Polska i Ukraina zbudują “armadę dronową” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/expo-ukraina-rzeszow-tusk-2-218x150.jpg)




![Biblioteka Nowa, czyli „MAKI”. Prezydent Fijołek ogłasza plany wielkiej inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/biblioteka-nowa-218x150.jpg)

![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)
![Ranking liceów i techników 2026. Jak wypadły rzeszowskie szkoły? [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/technikum-liceum-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów rozdaje pieniądze na zabytki. Kto dostał dotacje i ile? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zabytki-rzeszow2026-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)





![Nowy mural lotniczy w Rzeszowie. W tle ważna inwestycja w przyszłość uczniów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/mural-lotniczy-rzeszow-5-218x150.jpg)



