Fot. Materiały organizatorów. Na zdjęciu Kamil Franczak

Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów jedzie do Chorzowa. Statuetka trafiła do Kamila Franczaka. 

W sobotę (13 sierpnia) zakończył się dwudniowy festiwal. Wieczorem w Filharmonii Podkarpackiej, gdzie w piątek podczas przesłuchań rywalizowało się 13 młodych wokalistów z Polski, Ukrainy i Malty, ogłoszono laureatów „Rzeszów Carpathia Festival 2022″. 

Grand Prix zdobył Kamil „Franky” Franczak z Chorzowa za wykonanie utworu „Lustracja”.

Pierwsze miejsce zajęła Khrystyna Dutchak ze Lwowa za utwór „Hey, Molfar, the Wizard!”, drugie miejsce przypadło Andre’ Curmi, wokaliście z Malty, za utwór „Ricochet”, a trzecie miejsce zajęła Karyna Zaites z Kijowa za utwór „Zhyva”. 

Największą osobowością sceniczną uznano Paulinę Kut z Warszawy, wyróżnienie specjalne otrzymał Jakub Geber-Zaborski, także z Warszawy. Wyróżnienia dostały: Karolina Lizer ze Stręgielek, Solomia Zhekalo z Kałusza (Ukraina) i Malwina Ciesielska z Łowicza.

Kim jest zwycięzca? 

Kamil „Franky” Franczak za zwycięstwo w XVIII „Rzeszów Carpathia Festival” zdobył pamiątkową statuetkę, 15 tys. zł na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu. 

„Franky” jest aktorem i autorem tekstów, od 2011 roku współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gra główne role we flagowych produkcjach musicalowych, jest również konferansjerem i prezenterem telewizyjnym.

Śląski wokalista współprowadził młodzieżowy program „Poziom 2.0” w TVP2, był jednym z jurorów drugiej edycji programu „Śpiewajmy razem – All together now!” w telewizji Polsat, był również wokalistą grupy Zero Procent, z którą został wyróżniony w opolskich Debiutach.

Przeboje Anny Jantar 

W sobotę w rzeszowskiej filharmonii zaśpiewali wszyscy laureaci „Rzeszów Carpathia Festival 2022″. Wyłoniło ich jury w składzie: prof. Anna Janosz, Marek Kościkiewicz, prof. Elżbieta Krzemińska, Marzena Mazurek-Herjan, Michał Wojnarowski i Wojciech Wójcicki.

Drugi dzień festiwalu zakończył koncert poświęcony twórczości Anny Jantar pt. „Radość najpiękniejszych lat”. Wokaliści z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zaśpiewali m.in.: „Nic nie może wiecznie trwać”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Tylko mnie poproś do tańca”.

Piosenki Anny Jantar wykonywali także Marta Burdynowicz, zwyciężczyni 12. edycji  The Voice of Poland, Moniki Urlik, znana m.in. z finału Krajowych Eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji oraz Grzegorz Wilk, solista oratoriów Piotr Rubika.

– Takiej scenicznej charyzmy, jaką miała Anna Jantar, życzę wszystkim młodym wykonawcom, którzy w tym roku wystąpili na „Carpathia Festival” – podsumowała Anna Czenczek, dyrektor CSW i pomysłodawczyni festiwalu. 

Swój koncert wcześniej dał Paweł Nawrocki, zdobywca Grand Prix XVII edycji festiwalu. W piątek, w pierwszy dzień „Carpathia Festival”, oprócz 13 młodych wokalistów, wystąpił także Marek Kościkiewicz, twórca De Mono, który świętował 35-lecie pracy artystycznej.

Festiwal poprowadzili dziennikarze TVP: Ilona Małek oraz Mateusz Szymkowiak. Od Carpathia Festival zaczęły się kariery zespołu Pectus, Ralpha Kaminskiego, Sary Chmiel z Łez, Kasi Moś, Kasi Popowskiej czy Sarsy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama