Zdjęcie: Maciej Zdun. Cykl "Kandydaci"
Reklama

Od czwartku (18 sierpnia) do 15 września w rzeszowskim pubie „Stara Drukarnia” wystawa zdjęć „Kandydaci” autorstwa Macieja Zduna. 

Maciej Zdun jest członkiem Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Prezentował zdjęcia na wystawach m.in. w Rzeszowie, Wrocławiu, Iwano-Frankowsku oraz na festiwalu w Bielsku-Białej. Publikował zdjęcia m.in. w Gazecie Fotograficznej oraz w portalach fotograficznych, takich jak: Eyescape Magazine, Frizzifrizzi.

Zdun mieszka i pracuje w Rzeszowie. „Kandydaci” to cykl odmienny, najbardziej zaangażowany z dotychczasowych. Zdjęcia powstały w latach 2018-2020, a więc w okresie wyborów samorządowych, prezydenckich i eurowyborów. Pierwsze zdjęcie, jakie Zdun wykonał w ramach cyklu, przedstawiało plakat z podobizną polityka i dopiskiem „won”.

– Specyfika kampanii wyborczej w Polsce dynamizowała relacje między politykami a obywatelami lub pracownikami konkurujących sztabów wyborczych – opisuje Paweł Kraus, kurator wystawy i pomysłodawca inicjatywy Świet(l)nie.

W przestrzeni publicznej pojawiły się kolejne oszpecone twarze. – Ale najczęściej to czynniki „obiektywne” zniekształcały pierwotny przekaz – wiatr lub deszcz marszczyły, odbarwiały, wyginały perfekcyjne portrety. To natura uzewnętrzniała skrywane cechy przyszłych bohaterów cyklu Zduna – ocenia Kraus. 

„Kandydaci” prezentują różne opcje polityczne. W tym sensie cykl jest „obiektywny”. – Z drugiej strony autor założył, że bohaterowie plakatów wyborczych – piękni, idealni, wkrótce nas rozczarują – złamią dane słowo, nie dotrzymają obietnic. Stąd zamierzona ironia w sposobie ich prezentacji – twierdzi Paweł Kraus. 

– Jak Zdun sfotografowałby swoich bohaterów dzisiaj? – zastanawia się z ciekawością Kraus. „Kandydatów” możecie oglądać od 18 sierpnia do 15 września w „Starej Drukarni” (ulica Bożnicza 6) w Rzeszowie. Czwartkowy wernisaż rozpocznie się o godz. 18:30. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama