Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Kapela ze Wsi Warszawa

Popularna i doceniana na całym świecie Kapela ze Wsi Warszawa oraz amerykańska grupa folkowa Woody Sez zagrają 4 października w rzeszowskim Teatrze Maska, by uczcić pamięć niedawno zmarłego dziennikarza Radia Rzeszów – Rafała Potockiego.

Na pomysł zorganizowania koncertu Woody Sez w Rzeszowie Rafał Potocki wpadł  w połowie lipca br. Co go przekonało? Na pewno liczył się kunszt artystyczny muzyków i aktorów, którzy na co dzień są związani z Broadwayem i nowojorską bohemą.

Jednak pewnie ważniejsza była historia, opowiadana przez Woody Sez podczas występów.  To historia Woody Guthriego, który wprowadził do kultury masowej jednego z najważniejszych jej bohaterów: pieśniarza przychodzącego do ludzi z gitarą i śpiewającego o ich problemach.

Bez Guthriego nie byłoby Boba Dylana, The Animals, Bruce’a Springsteena, Pearl Jam, Radiohead, Manu Chao, Rage Against The Machine i tysięcy innych, którzy nadal mają własne (często kontrowersyjne) zdanie.

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Woody Sez

Koncert, nad którym zaczął pracować Rafał, postanowili dokończyć jego przyjaciele. Dlatego do Woody Sez dołączy Kapela Ze Wsi Warszawa – grupa o międzynarodowej sławie, nagradzana prestiżowymi wyróżnieniami zarówno w Polsce, jak i za granicą – mają na swoim koncie m.in. nominację do amerykańskiej Grammy, nagrodę BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii „Newcomer” oraz pięć „Fryderyków” – nagród polskiego przemysłu muzycznego.

W swojej twórczości Kapela Ze Wsi Warszawa sięga po najdawniejsze melodie i stara się, by nadal były rozpoznawalne i funkcjonowały w szerszym kontekście, niż miało to miejsce kiedyś. Z pasji i fascynacji dawną kulturą grupie udało się stworzyć opowieść, która porusza spore grono odbiorców. To właśnie występ Kapeli ze Wsi Warszawa Rafał zapowiadał niedawno na „Folkowisku” w Gorajcu.

„W czwartkowy wieczór w Teatrze Maska w Rzeszowie głównym bohaterem będzie muzyka, ale zachwycając się nią chcemy także wspomnieć osobę, bez której tego koncertu, jak również wielu ciekawych i nieszablonowych inicjatyw, po prostu by nie było” – piszą organizatorzy wydarzenia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Koncert ku pamięci Rafała Potockiego odbędzie się w czwartek (4 października) o godz. 19:00. Godzinę wcześniej natomiast odbędzie się spotkanie z muzykami Kapeli ze Wsi Warszawa we foyer teatru.

Wstęp na koncert będzie możliwy tylko z zaproszeniami, które bezpłatnie można otrzymać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od środy (26 września) od 9:00 do 17:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa pojedyncze zaproszenia.

Rafał Potocki zmarł 16 września br. w wieku 46 lat. Pochodził z Sanoka. Był szefem audycji Radio Biwak. Po raz ostatni na antenie Radia Rzeszów mogliśmy go usłyszeć 8 sierpnia, gdy zapraszał do wysłuchania magazynu informacyjnego Kalejdoskop. 

Potocki był dziennikarzem z krwi i kości, starał się w sposób zrozumiały, ale bez uproszczeń, opisywać otaczającą nas rzeczywistość. Poza muzyką pasjonował się historią Bieszczad, kulturą alternatywną, literaturą i… pszczelarstwem, uwielbiał też podróże  i spotkania z ludźmi.

Jego relacje i reportaże trafiały przede wszystkim na antenę Polskiego Radia Rzeszów, ale także innych rozgłośni Polskiego Radia. Był niezwykle kreatywny, sumienny i w swojej pracy uczciwy. Miał wyjątkowe poczucie humoru i dużo, bardzo dużo ciepła.

Zdjęcie: Marcin Kalita / Radio Rzeszów

(oprac. jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama