To był jeden z najbardziej zaawansowanych i wymagających procesów inżynieryjnych realizowanych obecnie w Polsce. Mowa o obrocie maszyny TBM Karpatka na budowie drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica. Ogromna maszyna zakończyła drążenie pierwszej nawy tunelu. Teraz trwają przygotowania do realizacji nawy drugiej.
Proces obrotu urządzenia jest połączony z kompleksowym serwisem. Jak przekazuje GDDKiA, równolegle prowadzone są szczegółowe przeglądy techniczne i prace kontrolne. Pozwalają one na precyzyjną ocenę stanu kluczowych komponentów maszyny.
Teraz przyszła pora na kontynuowane czynności konserwacyjnych i kontroli poszczególnych podzespołów Karpatki. Rozpoczęto m.in. wymianę narzędzi skrawających na tarczy maszyny. Po zakończeniu wszystkich wymaganych prac serwisowych zostanie ona ustawiona w kołysce startowej na portalu północnym i przygotowana do drążenia drugiej nitki tunelu. Będzie to kolejny etap inwestycji na odcinku S19 Rzeszów Południe-Babica.
Air Mover. Karpatka wykonała obrót
„Obrót TBM realizowany był z wykorzystaniem innowacyjnego systemu poduszkowca (Air Mover). To specjalny metalowy stelaż wyposażony w poduszki pneumatyczne, które unoszą maszynę na cienkiej warstwie powietrza, umożliwiając bezpieczne przemieszczanie i obrót elementów o masie liczonej w tysiącach ton” – czytamy w komunikacie GDDKiA.
Takie rozwiązanie pozwoliło znacząco ograniczyć konieczność demontażu TBM. Karpatka została podzielona jedynie na cztery główne części, co znacząco skróciło czas całej operacji i zwiększyło jej bezpieczeństwo.
Zakres prac na budowie S19 Rzeszów Południe-Babica
W ramach inwestycji, która ma zostać zakończona do 2028 roku, powstanie węzeł Babica (węzeł typu trąbka) zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. Zakres prac na odcinku o długości 10,3 km obejmuje także budowę obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości 2,3 km, nad którym aktualnie pracuje Karpatka, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19.
(AM)
Czytaj więcej:
Spektakularne prace na S19. TBM „Karpatka” przygotowywana na drugą nawę tunelu [WIDEO, ZDJĘCIA]
![Wymuszenie pierwszeństwa. Luksusowy mercedes może już nie wrócić na drogi [ZDJĘCIA] mercedes wypadek](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/wypadek-wyjazd-z-drogi-podporzadkowanej-04-218x150.jpg)





![Pożar kościoła na Podkarpaciu. Ogień strawił wnętrze świątyni, trwa ustalanie przyczyn [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-kosciol-przemysl1-218x150.jpg)




![Kumulacja w Rzeszowie! Aż dwa wnioski o referendum za odwołaniem Konrada Fijołka [PRZYCZYNY] referendum rzeszów konrad fijołek](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/referendum-odwolanie-konrada-fijolka-02-218x150.jpg)



![Aula Miejska w Rzeszowie pod znakiem zapytania. Zwycięzca konkursu się wycofał, miliony zamrożone [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/aula-miejska-rzeszow-projekty-218x150.jpg)

![Ekstremalny test na budowie S19 na Podkarpaciu. Wiadukt wytrzymał 160 ton [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/wiadukt-s19-babica-jawornik-obciazenie2-218x150.jpg)



![Z Rzeszowa na europejskie tory. Igor Polak rusza na maraton wyścigowy Formuły 4 [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/Igor-Polak-Formula4-0-1-218x150.jpg)









![Uroczyste czepkowanie. Absolwenci Pielęgniarstwa i Pracy socjalnej WSIiZ odebrali dyplomy [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/IMGL3566-218x150.jpg)




![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)





![Wymuszenie pierwszeństwa. Luksusowy mercedes może już nie wrócić na drogi [ZDJĘCIA] mercedes wypadek](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/wypadek-wyjazd-z-drogi-podporzadkowanej-04-100x70.jpg)


![Aula Miejska w Rzeszowie pod znakiem zapytania. Zwycięzca konkursu się wycofał, miliony zamrożone [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/aula-miejska-rzeszow-projekty-324x235.jpg)