Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Do 5 września Estrada Rzeszowska czeka na zgłoszenia wystawców, którzy chcą zaprezentować swoje produkty gastronomiczne i rękodzieło podczas pierwszej edycji festiwalu kulinarnego „Karpaty na Widelcu” w Rzeszowie.

„Karpaty na Widelcu” odbędą się w dniach 24-25 września (sobota, niedziela). Festiwalowi patronuje znany dziennikarz i mistrz kuchni Robert Makłowicz. Dokładny program imprezy kulinarnej nie jest jeszcze ustalony, mamy go poznać w pierwszym tygodnia września. 

Wiadomo, że na festiwalu dominować będzie kuchnia podkarpacka. W maju, na roboczym spotkaniu w Zespole Szkół Gastronomicznych, wstępnie ustalono, że restauratorzy mają zgłosić po 6 potraw, z których zostanie przygotowane festiwalowe menu.

Pokaz Roberta Makłowicza 

Lista tych potraw też nie jest jeszcze znana, ale plan przewiduje, że ze zgłoszonych propozycji zostaną wyłonione po trzy. Na Rynku będzie kilkunastu restauratorów, którzy pod rozstawionymi namiotami będą sprzedawać potrawy. 

– Za symboliczną cegiełkę, którą będzie można kupić w kasach na Rynku – dowiadujemy się w Estradzie Rzeszowskiej, która koordynuje „Karpaty na Widelcu”. Cena cegiełki też nie jest jeszcze znana. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na szkolenie uczniów ZSG. 

Jedną cegiełkę będzie można wymienić na jedną potrawę. Dania, które będą serwowane na Rynku, zostaną przygotowane dzień wcześniej przez restauratorów, w dniu rozpoczęcia festiwalu dowiezione na Rynek i tam, w zależności od potrzeb, podgrzewane.

– Pełnego gotowania na Rynku nie będzie, to niemożliwe z przyczyn logistycznych. W pierwszy dzień na rynkowej scenie będzie natomiast pokaz gotowania autorstwa Roberta Makłowicza – słyszymy w Estradzie Rzeszowskiej. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ta część festiwalu potrwa jeden dzień, drugiego dnia na Rynku ma się odbyć m.in. konkurs kociołkowania z udziałem fachowców i amatorów kulinarnych. Przez dwa dni festiwalowi mają towarzyszyć także atrakcje muzyczne. 

Jarmark częścią festiwalu 

„Karpaty na Widelcu” uatrakcyjni również dwudniowy jarmark, podobny do tego, który odbywa się w Rzeszowie przy okazji Święta Paniagi czy bożonarodzeniowego miasteczka. Estrada Rzeszowska ogłosiła właśnie nabór wystawców jarmarku. 

Mogą zgłaszać się ci, którzy w swojej ofercie mają produkty spożywcze i rękodzieło. Wystawcy dostaną namioty. Gdzie one staną? Na bocznych ulicach Rynku. – Na samej płycie nie będzie już na to miejsca – wyjaśniają organizatorzy. 

Wystawców ma być kilkudziesięciu. Na zgłoszenia Estrada Rzeszowska czeka do 5 września. Formularz zgłoszeniowy trzeba wysłać na adres: jarmark@karpatynawidelcu.pl, warto zapoznać się także z regulaminem. Udział wystawców jest płatny. 

„Karpaty na Widelcu” rozpoczną się od parady restauratorów, którzy przejdą z alei Lubomirskich (okolice fontanny multimedialnej) na Rynek. Festiwal wzorowany jest na podobnej imprezie „Europa na Widelcu”, która od 2009 r. odbywa się we Wrocławiu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama