Ogólnopolską Kartę Seniora można w Rzeszowie oficjalnie wyrabiać od środy (15 czerwca). Zainteresowanie jest tak duże, że już ponad 1000 mieszkańców ma Kartę.

O tym, że Rzeszów włączył się do Ogólnopolskiej Karty Seniora ratusz poinformował 7 czerwca. Oficjalny start nastąpił w środę. Jak się okazuje, seniorzy wcale nie czekali do pierwszego dnia, tylko już wcześniej zaczęli składać wnioski o wydanie Karty. Zainteresowanie nią przerosło oczekiwania urzędników.

– Spośród 2 tys. kart, które przekazało nam Stowarzyszenie Manko z Krakowa pozostało nam jeszcze około 600. Zainteresowanie Kartą jest naprawdę duże – mówi Maciej Magnowski z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Rzeszowie. – Poprosiliśmy już Manko o jak najszybsze dodrukowanie kart – dodaje.

Od 7 czerwca dziennie urzędnicy wydają około 50 Kart Seniora. Jak na razie uprawnia ona w Rzeszowie do 15-procentowanych rabatów w gabinetach rehabilitacyjnych „Rudek” oraz 10-procentowych zniżek w kawiarni „Niebieskie Migdały” przy ul. 3 Maja.

Co ważne, rzeszowska Karta Seniora daje prawo do ulg na terenie całej Polski. Takich miejsc jest już ponad 300. Rabaty sięgają nawet 40 proc. Lista miejsc, gdzie można wykorzystać Kartę, dostępna jest na stronie www.glosseniora.pl.

Będzie więcej punktów ze zniżkami

W Rzeszowie punktów, w których seniorzy mogą liczyć na zniżki z pewnością będzie przybywać. Najprawdopodobniej do akcji w niedługim czasie włączy się Muzeum Dobranocek, które ma zaproponować seniorom aż 35-procentowe rabaty.

– Mamy  jeszcze kilka innych zainteresowanych podmiotów, ale dopóki nie złożą oni formalnych zgłoszeń, dopóty nie będziemy mogli informować o nich, jako o partnerach programu – tłumaczy Maciej Magnowski.

Rzeszowską Kartę Seniora mogą otrzymać osoby w wieku 60+. W stolicy Podkarpacia takich osób jest ok. 35 tysięcy. Karta wydawana jest bezpłatnie. Warunkiem jest zameldowanie w Rzeszowie.

Kartę można otrzymać w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta (ul. Kopernika 16); siedzibie Rzeszowskiej Rady Seniorów (ul. Rynek 7) w pokoju 01, od poniedziałku do piątku w godz.  12-14; NZOZ „Rudek” Gabinety Rehabilitacji (ul. Marszałkowska 15, ul. Rejtana 32, ul. Hetmańska 40A, ul. Szarych Szeregów 5, ul. Pelczara 4/1) w godz. 7-19.

Żeby wyrobić Kartę wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty, wypełnić nieskomplikowany formularz i wówczas „od ręki” będzie można ją otrzymać. Aby była ona ważna, senior musi się na niej podpisać.

Ogólnopolską Kartę Seniora można również nabyć poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego pocztą tradycyjną na adres: al. J. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków.

W piątek „seniorada” na bulwarach

Rzeszowska Karta Seniora dopiero początek tego, co miasto przygotowało dla seniorów. Najbliższa impreza poświęcona „pięknym 60-letnim” odbędzie się w najbliższy piątek (17 czerwca). Podczas osiedlowej „seniorady na rzeszowskich bulwarach (od godz. 13:00 do 19:00) również będą wydawane Karty Seniora w namiocie Centrum „Rudek”.

A w planach jest „Rzeszowski Głos Seniora”, gdzie doświadczeni mieszkańcy będą mogli publikować swoje teksty dziennikarskie czy fotografie; organizacja w październiku Dnia Seniora, gdzie rzeszowianie 60+ będą mogli skorzystać w wykładów oraz profilaktyki prozdrowotnej.

Natomiast Gabinet „Rudek” już w lipcu rusza z nowym projektem dla seniorów. To dom dziennej opieki medycznej, gdzie podopieczni zostaną powitani śniadaniem, by następnie korzystać z rehabilitacji, zajęć z psychologiem oraz konsultacji z geriatrą. Do dyspozycji seniorów będą również dwa łóżka.

W planach jest, aby dom powstał przy ul. Strażackiej lub Ofiar Katynia. W tej sprawie jeszcze nie podjęto ostatecznej decyzji, choć członkowie Rady Seniora chcieliby, aby otworzono dwa punkty.

Pierwsi podopieczni z domu dziennej opieki medycznej będą mogli skorzystać już 1 października br.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama