Fot. Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Na zdjęciu Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

Rzeszów dołączył do ogólnopolskiej akcji #KartkaDoCzarnka. W najbliższy piątek (14 października) w całym kraju przed kuratoriami oświaty będą protesty przeciwko obecnej sytuacji w szkolnictwie.

Protesty odbędą się w Dniu Nauczyciela. „Dość bezczynności ministra Czarnka. Czas się wziąć do roboty, Panie Ministrze” –  apelują do Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, organizatorzy akcji #KartkaDoCzarnka.

I punktują bałagan od początku nowego roku szkolnego: częste zastępstwa w szkole lub zwolnienia dzieci z lekcji, po ponad miesiącu nauki brak nauczycieli do niektórych przedmiotów, przepełnione szkoły i klasy, zmianowe i obładowane plany lekcji. 

Widoczny kryzys w edukacji 

Skutek jest taki, że coraz więcej rodziców jest zmuszona wysyłać dzieci na korepetycje, które nie są tanie, a ponadto uczniowie szukają pomocy psychologicznej poza murami szkolnymi. – Nie chcemy zastępstw, chcemy nauczycieli – mówią organizatorzy protestu.

– Dlaczego mówi Pan, że jest tak dobrze, skoro jest tak źle!? Dlaczego dzieci mają tyle nauki, że nie mają czasu po południu na odpoczynek? Chcemy najlepszej szkoły. Takiej, na jaką wszyscy zasługujemy – my, nasze dzieci i kolejne pokolenia – dodają. 

Inicjatorzy akcji #KartkaDoCzarnka alarmują o „widocznym kryzysie w edukacji”. –  Domagamy się pilnych działań rządu i ministra edukacji. Dość bezczynności ministra Czarnka – postulują. 

Będzie „czarna skrzynka”

Akcja #KartkaDoCzarnka odbędzie się w piątek (14 października) w szesnastu miastach wojewódzkich, przed siedzibami Kuratoriów Oświaty. Także w Rzeszowie przy ulicy Grunwaldzkiej (budynek Urzędu Wojewódzkiego). Protest rozpocznie się o godz. 9:00.

W trakcie manifestacji będzie można napisać specjalną „Kartkę Do Czarnka” i wrzucić ją do „czarnej skrzynki”, a organizatorzy protestu złożą ją w kuratorium, by docelowo trafiła ona do ministra Przemysława Czarnka.

Akcję #KartkaDoCzarnka organizują: Akcja Demokracja, Komitet Obrony Demokracji i inicjatywy: „Nie dla chaosu w szkole” i „Wolna szkoła”. 

Zdjęcie: materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama