Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News

Nie od 4 stycznia, jak pierwotnie planowano, a od wtorku (15 grudnia) będzie można kupować karty abonamentowe w płatnej strefie parkowania – zdecydowała Miejska Administracja Targowisk i Parkingów Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Przyspieszenie wydawania kart abonamentowych to efekt skarg kierowców, którzy domagali się jak najszybszego dostępu do kart. Płatna strefa w Rzeszowie zaczyna obowiązywać od 1 stycznia, a karty miały być wydawane dopiero trzy dni później.

Miejska Administracja Targowisk i Parkingów, która będzie odpowiadać za funkcjonowanie płatnej strefy, zdecydowała, że wydawanie kart zacznie się prawie 3 tygodnie wcześniej – od najbliższego wtorku (15 grudnia). Kierowcy mogą się zgłaszać do MATiP-u przy ul. ks. Jałowego 23 A od poniedziałku do piątku – od godz. 7:30 do 15:30. Tam działa Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania.

– Jesteśmy już przygotowani do wydawania kart. Będą trzy stoiska, w których nasi pracownicy będą obsługiwać kierowców. Wydanie karty nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Jest też kasa, w której też będzie można wyrobić kartę. Jeżeli będą kolejki, to wydłużymy godziny otwarcia stanowisk lub uruchomimy kolejne – mówi Jerzy Tabin, dyrektor MATiP-u.

Nie da się oszukać

Karty mają dwa wzory: niebieski i pomarańczowy, czyli takie, jakie są podstrefy. Po karty mogą się zgłaszać ci, którzy mieszkają w obrębie strefie i ci, którzy są zainteresowani wykupem miesięcznego abonamentu. Dla tych pierwszych abonament za jedno auto w gospodarstwie domowym wynosi 10 zł, kolejne 10 zł na drugi samochód, a za trzeci auto i następny już 100 zł.

– Nasz system wychwyci, jeżeli ktoś będzie próbował na trzecie auto wykupić abonament za 10 zł – mówi dyrektor Tabin.

Zwykły abonament w podstrefie niebieskiej (ścisłe centrum) kosztuje 200 zł, w podstrefie pomarańczowej – 120 zł. Aby otrzymać kartę, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający prawo do lokalu i zarejestrowanie auta pod wskazanym adresem. Kartę będzie można przykleić do szyby.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Za pierwszą godzinę parkowania w podstrefie niebieskiej kierowcy będą płacić 2 zł, za drugą 2,4 zł, za trzecią 2,8 zł, za czwartą 2 zł. Każda kolejna również 2 zł. Godzina za parkowanie w podstrefie pomarańczowej wynosi 1,5 zł.

Płacimy od 4 stycznia

Płatne parkowanie będzie obowiązywało od poniedziałku do piątku – od godz. 9:00 do 17:00. W strefie jest ok. 2,4 tys. miejsc parkingowych. W niebieskiej ponad 1600 miejsc, w pomarańczowej ok. 800. W obrębie strefy zamontowano 130 parkomatów. Jest także 12 tablic elektronicznych, które będą informować kierowców, gdzie są wolne miejsca parkingowe.

Teoretycznie strefa płatnego parkowania zaczyna obowiązywać od 1 stycznia, ale w praktyce będzie to 4 stycznia, gdy zacznie się nowy tydzień. – Z 2 na 3 stycznia z parkomatów będziemy zdejmować naklejki – mówi Tabin.

Na wprowadzenie strefy ratusz wyda 11 mln zł. Płatne parkowanie do Rzeszowa wraca po 12 latach. W 2003 r., gdy strefę zlikwidowano, w Rzeszowie było zarejestrowanych 38 tys. aut, dziś jest ich 128 tys. Mieszkańcy centrum Rzeszowa obawiają się, że kierowcy, którzy nie będą chcieli płacić za płatne parkowanie, będą nagminnie parkować na przyblokowych parkingach.

– Wspólnie z mieszkańcami będziemy rozwiązywać problemy, którą będą się pojawiać po wdrożeniu strefy płatnego parkowania – słyszymy w MATiP-ie.

KRZYSZTOF WÓJCIK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama