KAS zablokowała przemyt koralowców na lotnisku w Jasionce [VIDEO]

18 fragmentów rafy koralowej próbowała przemycić przez lotnisko w Jasionce kobieta, która przyleciała z Egiptu do Rzeszowa. 

 

Zdjęcia: podkarpacka KAS 

Kobietę zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Jasionce. – 18 fragmentów rafy koralowej znajdowało się w bagażu kobiety – relacjonuje st. asp. Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.  

I jak przypomina, koralowce rafotwórcze (Scleractinia spp.) należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i chroni je Konwencja Waszyngtońska. Aby wwieźć koralowce do Polski, która ratyfikowała konwencję, to trzeba mieć odpowiednie zezwolenia. 

Kobieta, podczas odprawy, zataiła przed służbami celno-skarbowymi, że w bagażu ma koralowce. – Nie posiadała także zezwolenia na przywóz okazu – twierdzi Edyta Chabowska. Funkcjonariusze przechwycili koralowce na potrzeby dalszego postępowania.

Za nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Od początku tego roku KAS na Podkarpaciu zablokowała przemyt ponad 12 tysięcy chronionych okazów, m.in. ptaki, żółw stepowy, żywe pijawki lekarskie, muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowaną głowę aligatora missisipskiego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama