Reklama

Aktualnie coraz więcej osób wybiera rower jako środek transportu, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i codziennego dojazdu do pracy. Niezależnie od powodu, dla którego wsiadasz na rower, na pierwszym miejscu powinno znaleźć się Twoje bezpieczeństwo. W tym kontekście kluczową rolę odgrywa kask rowerowy, który może uratować życie, podczas wypadku na drodze. Poniższy artykuł skupia się na tym, jaką rolę odgrywa kask rowerowy i jak wybrać najlepszy model. Przeczytaj, by móc bezpiecznie przemieszać się po drogach na dwóch kółkach.

  1. Jak kask rowerowy chroni nasze zdrowie?
  2. Jak wybrać dobry kask rowerowy?

Jak kask rowerowy chroni nasze zdrowie?

Kask rowerowy jest podstawowym elementem naszego bezpieczeństwa na drodze, jeśli na co dzień decydujemy się na jazdę rowerem. Oto kilka powodów, dla których warto go zakładać przed wyruszeniem w drogę.

  • Ochrona przed urazami głowy.
  • Redukcja siły uderzenia.
  • Ochrona przed obrażeniami mózgu.
  • Bezpieczeństwo dla dzieci.
  • Wzorzec dla innych.

Pamiętaj, że kask rowerowy ma znaczący wpływ na uniknięcie poważnych urazów głowy. Zaleca się jego noszenie bez względu na poziom zaawansowania rowerzysty oraz pokonywany dystans. Należy pamiętać, że nasza ostrożność nie chroni nas przed błędami popełnianymi przez innych uczestników ruchu, które mogą prowadzić do wypadku.

Jak wybrać dobry kask rowerowy?

Jeśli planujesz zakup kasku rowerowego, zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby dokonać najlepszego, a przede wszystkim świadomego wyboru. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kasku?

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Kask rowerowy powinien spełniać europejskie normy EN1078 lub amerykańskie oznaczone jako CPSC. Rozważając dany produkt, dowiedz się, czy posiada on taki certyfikat, który potwierdza zgodność z wymaganymi standardami. Kolejną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest dopasowanie kasku do kształtu Twojej głowy. Wybierz ten, który odpowiada obwodowi Twojej czaszki – zazwyczaj producenci zamieszczają takie dane na opakowaniu bądź w opisie na stronie internetowej. Jeśli upewniłeś się, że kask spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i znalazłeś rozmiar dla siebie, czas, aby dowiedzieć się, czy dany model posiada regulację oraz miękką wyściółkę we wnętrzu, która odpowiada za komfort noszenia kasku. Jazda na rowerze często wymaga dużego wysiłku, dlatego dobry ochraniacz na głowę będzie także odpowiednio wentylowany, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza, a ponadto będzie lekki, aby nie obciążać karku.

Podsumowując, kask rowerowy to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ochronę swojego życia i zdrowia podczas jazdy na rowerze. Warto wybrać dobry model, a w razie ewentualnych problemów z jego doborem, najlepiej skonsultować się z obsługą sklepu, która pomoże dopasować odpowiedni model.

Reklama