Zdjęcie: materiały prasowe

Katarzyna Duda, badaczka rynku pracy i polityki społecznej, autorka książki „Korpo”, w sobotę (6 sierpnia) przyjedzie do Rzeszowa. Będzie się można z nią spotkać w podkarpackim biurze Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31. 

Książka „Korpo” powstała na podstawie rozmów z pracownikami zagranicznych korporacji w Polsce. Autorka przeprowadziła wywiady m.in. z osobami zatrudnionymi w centrach logistycznych, w firmach kurierskich, w fabrykach motoryzacyjnych i w call center.

Jak informuje wydawca „Korpo”, rozmowy te pokazują, że za fasadą korporacyjnych praktyk, takich jak warzywne wtorki i owocowe czwartki, karnety na siłownię i pakiety medyczne, kryje się często złe traktowanie pracowników.

Dowiadujemy się, że Polacy są gorzej wynagradzani niż osoby zatrudnione na podobnych stanowiskach w innych krajach Europy Zachodniej, wymusza się na nich samozatrudnienie, odmawia się im prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego, ośmiu godzin pracy i strajku.

„Korpo” mówi też o tym, że na pracowników przerzuca się koszty świadczenia usług i odpowiedzialności za organizację pracy, wymusza się na nich pracę w nadgodzinach, nieustannie kontroluje się i wywiera presję. 

W książce oddano głos wielu pracownikom, którzy działają w związkach zawodowych i próbują poprawić warunki pracy w korporacjach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Katarzyna Duda jest absolwentką prawa i politologii na Uniwersytecie Opolskim. W latach 2015-2018 badała warunki zatrudnienia osób sprzątających i ochroniarzy w firmach prywatnych, interweniowała na rzecz poprawy sytuacji ochroniarzy i osób sprzątających.

Od 2019 r. Duda pracuje w OPZZ w Warszawie jako specjalistka ds. polityki społecznej i rynku pracy. Należy do związku „Konfederacja Pracy” i Zarządu Okręgu Warszawskiego Razem. W 2019 roku wydała książkę „Kiedyś tu było życie, teraz jest tylko bieda”. 

Spotkanie z Katarzyną Dudą odbędzie się w siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 w sobotę (6 sierpnia) w Rzeszowie, o godz. 16:00.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama