Metafizyczna głębia wizjonerskiego Witkiewicza otwiera w czwartek (22 października) Festiwal Nowego Teatru w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Jan Nowara, dyrektor „Siemaszki”, w najbliższy czwartek otworzy drugą edycję Festiwalu Nowego Teatru. Festiwal z założenia propaguje nowe, eksperymentalne spojrzenie na sztukę nie tylko teatralną, a dodatkowo zestawia ją z nowymi mediami.

Pierwszym spośród 9 konkursowych przedstawień festiwalowych będzie właśnie sztuka wyreżyserowana przez dyrektora „Siemaszki”: „Kurka wodna – katastrofa jest coraz bliżej”.

Reżyser spektaklu, który podczas inauguracji festiwalu będzie miał swoją premierę, nie pierwszy raz realizował utwory Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jednak fascynacja pisarzem i filozofem katastrofistą, nie przełożyła się na dyktatorskie podejście do zespołu tworzącego spektakl.

– Jak się mówi w języku młodzieżowym, Witkacy jest odklejony od rzeczywistości. Niektórzy ludzie mówią: odjechany. To ten odjazd mój osobisty w tym przedsięwzięciu to zaproszenie do współpracy ludzi z innego obszaru niż tradycyjny teatr. Zetknięcie się materii teatru z materią filmu, dźwięku inaczej rozumianego. Te dziedziny muszą spotkać się w tym przedstawieniu – mówi Jan Nowara.

Psujcie sztukę

Pomysł realizacji sztuki według Witkiewicza został zaproponowany jesienią 2014 r., ale jeszcze nie z myślą o festiwalu. – Dyrektor rzucił temat, a potem nie pozwalał rozmawiać o tym przez 2-3 miesiące, więc pomysł rodził się powolutku – mówi Marcin Pawełczak, współautor scenariusza, filmowiec.

Do współpracy przy spektaklu Jan Nowara zaprosił Marcina Pawełczaka, Magdalenę Gajewską zajmującą się scenografią, z którą Nowara pracował wcześniej przy „Wenus w futrze”, basistę hardrockowego zespołu „Złote Psy” Pawła Nafusa oraz mima i choreografa Tomasza Dajewskiego, dzięki któremu sztuka przez tekst mówiony jest dopełniana.

W spektaklu występuje także Piotr Napieraj, aktor Józefa Szajny. Jest pewien, że widzowie „Siemaszkowej” są przygotowani do odbioru teatru czystej formy ze względu na wieloletnie działania Szajny będącego kontynuatorem tej filozofii.

– Jak mówił Szajna, ja nie odnoszę do inteligencji widza, ale do jego emocji, do jego świadomości, a więc nie zakładajcie żadnych rozumowych treści, psujecie bowiem sztukę, którą napisałem. Może nie do takiego stopnia, ale tak też jest u Witkacego, który zajmował się czystą formą. My wszyscy wiemy co gramy, co to jest za postać, jakie niesie z sobą emocje, a więc Witkacy nie jest tak dalece czystą formą, jak dalece był Józef Szajna – mówił Piotr Napieraj, aktor Teatru im. W. Siemaszkowej, grający w sztuce rolę ojca.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jak „Matrix”

„Kurka wodna – katastrofa jest coraz bliżej” to spektakl, w którym Jan Nowara obrazuje dylematy natury filozoficznej nad rzeczywistością. Sygnalizuje rozdźwięk pomiędzy światem analogowym, a wirtualnym i zastanawia się nad tożsamością człowieka w obliczu chaosu informacyjnego, konsumpcjonizmu, nienasyconego pożądania i ogólnej bylejakości. W odbiorze sztuka Nowary może kojarzyć się z filmowymi realizacjami takimi jak „Matrix” lub „Sala samobójców”. I słusznie, obie ekranizacje dotykają podobnych dylematów.

W oprawie scenograficznej „Kurka wodna…” jest uboga. Wokół sceny zainstalowano 12 większych i mniejszych ekranów, w których tłoczą się obrazy-symbole: atak bomby w Hiroszimie i Nagasaki, osioł na tarczy, paw na tle trumiennych flag amerykańskich, czy organ serca. Do tego muzyka inspirowana muzyką oceanów, językiem delfinów, częstotliwością otwierającą czakramy ma wpłynąć na poczucie formy, a przez nią dojście do treści. Do metafizyki.

8 spektakli konkursowych

„Kurka wodna – katastrofa jest coraz bliżej” wg Stanisława Ignacego Witkiewicza otwiera Festiwal Nowego Teatru w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Oprócz tego spektaklu widzowie będą mieli okazję zobaczyć 8 spektakli konkursowych i 1 na zakończenie festiwalu.

Ponadto będzie można wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach towarzyszących takich jak DRAMA LAB, czyli warsztatowa forma sceniczna najnowszych polskich dramatów, w wernisażach, warsztatach, zobaczyć KINOTEATR, czyli spektakle telewizyjne i ekranizacje współczesnych polskich sztuk.

Będzie można także spotkać się z twórcami spektakli i porozmawiać o sztuce teatralnej.

Festiwal Nowego Teatru trwać będzie od 22 do 30 października. Cały program możecie sprawdzić TUTAJ. O Festiwalu także TUTAJ.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama