Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News
Reklama

Wystawy, projekcje filmowe, marsz, koncert i oficjalne uroczystości z mszą świętą  – to właśnie tak Rzeszów uczci pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Pamięć o bohaterach podziemia niepodległościowego w szczególny sposób jest akcentowana 1 marca podczas Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione 3 lutego 2011. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Janusz Kurtyka.

W tej już kilkuletniej tradycji również rok rocznie aktywnie uczestniczy Rzeszów. W tym roku na tę okoliczność został  przygotowany bogaty program wydarzeń.

Główne obchody rozpoczną się 1 marca mszą świętą w Kościele Farnym w Rzeszowie o godz. 10:30 po czym uczestnicy obchodów udadzą się pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Kolejnym wydarzeniem będzie koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, który odbędzie się w sobotę (4 marca) o godz. 17.00. Gościem specjalnym będzie brytyjska piosenkarka i autorka tekstów polskiego pochodzenia Katy Carr. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Zaproszenia można odebrać w siedzibie rzeszowskiego oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 w dni powszednie w godz. 8.00-16.00. Podczas koncertu Narodowy Bank Polski zaprezentuje nowe monety kolekcjonerskie poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

NBP jest również organizatorem wystawy  „Żołnierze niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, którą będzie można podziwiać w dniach 11-31 marca w siedzibie banku przy ul. 3 Maja 12. Od 20 lutego do 24 marca wystawa o tym samym tytule jest prezentowana również w Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek.

Już we wtorek (28 lutego) odbędzie się z kolei projekcja filmu dokumentalnego pt. „Inka – są sprawy ważniejsze niż śmierć”. Dokument będzie można obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury w ( ul. Okrzei 7) o godz. 17:00. Aby wziąć udział w projekcji należy wcześniej odebrać zaproszenia w siedzibie IPN.

Kolejny film będzie można zobaczyć 1 marca w kinie Zorza. Tym razem na ekranie zostanie wyświetlona „Zapora”, w reż. Konrada Starczewskiego”. Projekcja odbędzie się o godz. 9:00 w środę (1 marca).

Ponadto w środę o godz. 17:30 odbędzie się po raz szósty Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Narodowy Rzeszów. Więcej na temat Marszu TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: