Zdjęcie: Maciej Rałowski

Radni Boguchwały nie zgodzili się na to, by do Rzeszowa zostały przyłączone sołectwa Kielanówka i część sołectwa Racławówka (tzw. Racławówka Doły).

Jednogłośną uchwałę w tej sprawie Rada Miasta w Boguchwale podjęła podczas czwartkowej sesji. Radni podjęli ją w oparciu o wyniki konsultacji społecznych, które zostały przeprowadzone na terenie gminy w dniach 11-15 stycznia.

– W konsultacjach wzięło udział 2 815 osób. Przeciw przyłączeniu terenów sołectwa Kielanówka i części sołectwa Racławówka opowiedziało się 2 552 osoby. Za przyłączeniem opowiedziało się 179 osób. Wstrzymało się 79 osób. 5 głosów było nieważnych – poinformował Urząd Miasta w Boguchwale.

Kielanówka i Racławówka Dolna są na liście 12 sołectw, które Rzeszów chciałby włączyć w swoje granice. Oprócz sołectw, stolica Podkarpacia zabiega o włączenie w granice miasta gminy Krasne.

Do końca stycznia w Rzeszowie trwają konsultacje społeczne wśród mieszkańców. Takie konsultacje odbywać się będą także w tych miejscowościach, które ratusz chce wyciągnąć z sąsiednich gmin. W Boguchwale już się zakończyły. Dla Rzeszowa wyniki są niekorzystne.

Oprócz Kielanówki i Racławówki Dolnej, Rzeszów chce do swoich granic włączyć także Malawę z gminy Krasne, Matysówkę z gminy Tyczyn, Bziankę i Rudną Wielką ze Świlczy, Miłocin, Pogwizdów Nowy, Rudną Małą z gminy Głogów Małopolski, Zaczernie, Nową Wieś, Jasionkę (port lotniczy i tereny wokół niego) z Trzebowniska.

Wyniki konsultacji nie są wiążące dla ostatecznej decyzji, którą podejmie Rada Ministrów, czyli rząd. Ratusz chciałby, żeby gmina Krasne i 12 sołectw były częścią Rzeszowa od początku 2017 r. W między czasie opinię w tej sprawie wyda wojewoda podkarpacki, który swoje stanowisko wraz z wynikami konsultacji przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rząd w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa decyzję podejmie do 31 lipca. Poszerzenie granic nastąpiłoby od 1 stycznia 2017 r.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama