Zdjęcie: Materiały prasowe

Znalezienie pracy w zawodzie kierowcy międzynarodowego nie jest obecnie trudne w Polsce, ponieważ brakuje pracowników. Jest to zawód wymagający i na pewno nie każdy się w nim sprawdzi, ale warto się nad nim zastanowić, ponieważ gwarantuje solidne wynagrodzenie. Co warto wiedzieć o karierze kierowcy międzynarodowego?

Jaki jest zakres zadań kierowcy międzynarodowego?

Jak sama nazwa wskazuje, kierowca międzynarodowy zajmuje się transportem osób lub towarów wykraczającym poza granice kraju. Może zajmować stanowisko kierowcy autokarów, jak i samochodów dostawczych. W przypadku przewozu towarów musi czuwać nad załadunkiem i rozładunkiem. Dla wielu osób problematyczny może być nienormowany czas pracy – trudno przewidzieć, co będzie się działo na drogach i ile czasu rzeczywiście zajmie podróż do celu i powrót. Na dodatek kierowcy ciężarówek często spędzają wiele godzin samotnie, wyjątek stanowią postoje, gdzie można porozmawiać z innymi kierowcami. Praca wymaga niestety dłuższej rozłąki z rodziną i częstego bycia w trasie.

Wymagania wobec kierowców

Międzynarodowym kierowcą autokaru może zostać każdy, kto ma już prawo jazdy kategorii B i zapisze się na kurs prawa jazdy kategorii D, a następnie zda wszystkie wymagane egzaminy. W przypadku obsługi samochodów ciężarowych z naczepami o dużej ładowności pracownikiem może być wyłącznie kierowca c+e. Dla pracodawców często ważne jest doświadczenie, ale ze względu na braki kierowców na rynku coraz częściej oferują dodatkowe szkolenia pozwalające na szybsze wyruszenie na trasy międzynarodowe. Oprócz najważniejszych uprawnień związanych z prawem jazdy od kierowców wymaga się przynajmniej podstawowej znajomości języka obcego. Najczęściej jest to język angielski, ale w zależności od obsługiwanego przez daną firmę przewozową rejonu może to być na przykład niemiecki lub hiszpański. Kierowcy muszą przejść przez badania lekarskie. Ze względu na możliwość stworzenia zagrożenia na drodze są poddawani również badaniom psychologicznym.

Wynagrodzenie – czy warto zainwestować w uzyskanie uprawnień?

Jeżeli uważasz, że praca dla kierowcy jest odpowiednia dla ciebie pod względem wymagań, ale obawiasz się, czy zarobki rekompensują czas spędzony na przejazdach i rozłąkę z najbliższymi, to można powiedzieć, że na pewno pozwalają na utrzymanie rodziny i dobre życie. Kierowca międzynarodowy to zawód opłacalny, ponieważ oprócz kilku tysięcy podstawy otrzymuje się diety i inne dodatki, które zdecydowanie podwyższają zarobki.

Jakich profitów może oczekiwać kierowca międzynarodowy?

Wystarczy sprawdzić ofertę https://www.dasko.com.pl/kierowca-miedzynarodowy, aby przekonać się, że kierowca międzynarodowy w solidnej firmie może uzyskać gwarancję stabilnej pracy z dodatkowymi profitami. Opieka medyczna na całej trasie podczas transportu powinna być kwestią oczywistą w każdej firmie, ale niestety nie zawsze jest zapewniana, dlatego przy podpisywaniu umowy należy zwrócić uwagę na ten aspekt. Firmy, którym zależy na pracownikach wdrażają różnego rodzaju systemy motywacyjne, a kierowca może w pełni liczyć na wsparcie administracyjne, a także na podróżowanie nowoczesnym taborem i wyposażenie w telefon służbowy.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama