W niedzielę na rondzie Kuronia w Rzeszowie doszło do poważnego wypadku autokaru, w którym ucierpiało 14 pasażerów. 34-letni kierowca z Białorusi został po tym groźnym zdarzeniu aresztowany. Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.
Wszystko wskazuje na to, że do zdarzenia doszło na skutek zaśnięcia kierowcy.
Dramat na rondzie
Do wypadku doszło w niedzielę (14 grudnia) przed godz. 7:00 rano na rondzie Kuronia w Rzeszowie w ciągu drogi krajowej nr 97. Turystyczny autokar marki Scania Irizar, którym podróżowało 47 obywateli Białorusi, nie zatrzymał się na rondzie i przejechał niemalże przez jego środek. Następnie pojazd stoczył się ze skarpy i wjechał na teren zielony w rejonie ulicy Rzecha.
Skala zdarzenia była bardzo poważna. W efekcie aż 14 pasażerów trafiło do szpitali z obrażeniami wymagającymi pomocy medycznej. Jak podkreśla prokuratura, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Autokar jadący z Terespola do Budapesztu, zmierzał trasą S19 w kierunku Rzeszowa, a jego pasażerowie mieli docelowo dotrzeć na Węgry. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby ratunkowe i policja, która rozpoczęła wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Miał zasnąć za kierownicą
Jak przekazywała podkomisarz Magdalena Żuk, wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazywały na to, że kierowca autokaru mógł zasnąć za kierownicą. 34-letni Raman S., obywatel Białorusi prowadzący pojazd, był trzeźwy, podobnie jak drugi kierowca z Polski, który w chwili wypadku odpoczywał.
O kulisach tego zdarzenia poinformowała także Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. – Podejrzany w wyniku naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym – w szczególności poprzez jazdę z nadmierną i niedostosowaną do warunków drogowych prędkością, niezachowanie szczególnej ostrożności, nieprawidłową obserwację drogi oraz błędną technikę jazdy – stracił panowanie nad pojazdem podczas wjazdu na rondo. W konsekwencji autobus przejechał przez wyspę środkową ronda, następnie przez drogę dla pieszych i rowerów, uderzył w bariery ochronne, po czym – po ich przerwaniu – wjechał na pas zieleni – relacjonuje prokurator Krzysztof Ciechanowski.
Bądź na bieżąco.
Dodajmy, że pozostałym pasażerom, którzy nie odnieśli obrażeń, zapewniono opiekę oraz pomoc tłumacza. Ruch w rejonie ronda przez dłuższy czas był utrudniony, a sprawa szybko nabrała poważnego wymiaru prawnego.

Areszt i możliwa wieloletnia odsiadka
Nowe informacje w sprawie są jednoznaczne. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecydował o zastosowaniu wobec 34-letniego kierowcy środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wniosek w tej sprawie złożyła prokuratura, po analizie zgromadzonego materiału dowodowego.
– Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym – informuje podkom. Żuk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. To jedno z najpoważniejszych przestępstw komunikacyjnych, które obejmuje sytuacje realnie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób. – Raman S. przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, z których wynika, że podczas kierowania autobusem zasnął – dodaje prok. Ciechanowski.
Jak poinformowała rzeszowska policja, za spowodowanie katastrofy w komunikacji grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura w oficjalnym komunikacie podaje jednak, że za zarzucany czyn grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Decyzja sądu o areszcie tymczasowym pokazuje, że organy ścigania traktują sprawę wyjątkowo poważnie. Kluczowe znaczenie w dalszym postępowaniu będą miały opinie biegłych oraz szczegółowa analiza czasu pracy kierowcy i warunków, w jakich doszło do wypadku.
Czytaj więcej:
Nowy most na Sanie już przejezdny. Kluczowa inwestycja dla Podkarpacia otwarta [ZDJĘCIA]
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Sześć osób w szpitalu po zatruciu czadem. Dramatyczna interwencja strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszow-mlp-czad-ospsedziszowmlp2-218x150.jpg)

![Nieprzytomny 34-latek w samochodzie. Konieczne było wybicie szyby [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/kanczuga-akcja-218x150.jpg)




![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)
![Pożar budynku mieszkalnego na Podkarpaciu. Kolejnego dnia ogień pojawił się znowu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-posada-jasliska-osp-tylawa-218x150.jpg)





![Rzeszów sprzedaje nazwę miejskiego basenu. Kto zostanie tytularnym sponsorem obiektu? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/matuszczaka-basen-rzeszow-2026-4-218x150.jpg)
![Nowy most na Wisłoku coraz bliżej? Są cztery warianty przeprawy przez rzekę [MAPY]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/most-trzebownisko0-218x150.jpg)



![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)











![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)








![Parkingowy chaos przy Hali Podpromie w Rzeszowie. “To problem w całym centrum miasta” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/parking-podpromie-zima2026_news-218x150.jpg)
![Sześć osób w szpitalu po zatruciu czadem. Dramatyczna interwencja strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszow-mlp-czad-ospsedziszowmlp2-100x70.jpg)


![Rzeszów sprzedaje nazwę miejskiego basenu. Kto zostanie tytularnym sponsorem obiektu? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/matuszczaka-basen-rzeszow-2026-4-324x235.jpg)