Film “Bogowie” Łukasza Palkowskiego opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi (Tomasz Kot), który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce.

„Bogowie” to film nakręcony według gatunkowego podręcznika. Tu zawiązanie, akcji, tam zwrot, tu zgrabne scenariuszowe analogie, tam nośne one-linery. Żeby osiągnąć zamierzoną lekkość, potrzeba jednak – zaiste – chirurgicznej precyzji realizacyjnej. I Palkowski daje radę, pierwszorzędnie reanimując szablon oraz tłocząc w niego zapas świeżej krwi. Twórca nie wpada też w rozmaite pułapki, jakie nastręcza twórcom formuła biografii. Tak, w centrum jest tu „z życia wzięty” bohater, ale reżyser i scenarzysta Krzysztof Rak słusznie nie brną w zbędną faktografię czy ilustracyjność.

Scenek rodzajowych z dzieciństwa pod tytułem „oto, jak zostałem chirurgiem” nie uświadczymy. O Relidze opowiada się tu przez pryzmat problemu, scenariuszowego konfliktu. Facet dąży do jasno określonego celu, a my mu kibicujemy. I wystarczy.

Film “Bogowie” Łukasza Palkowskiego opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi (Tomasz Kot), który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. “Bogowie” portretują wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na film  „Bogowie” w Heliosie przy Powstańców Warszawy w Rzeszowie (2 lutego, godz. 19.30). Aby je zdobyć, należy odpowiedzieć na pytanie: kto jest autorem scenariusza do tego filmu?

Należy także polubić i udostępnić nasz facebookowy post.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zasady konkursu

Odpowiedź na pytanie należy przesłać na adres: redakcja@rzeszow-news.pl. W tytule maila należy podać: Bogowie

Zgłoszeń należy dokonać imiennie (należy podać imię i nazwisko).

Udział w konkursie i podanie danych osobowych jest dobrowolne. Dane osobowe wykorzystane będą do weryfikacji tożsamości uczestników i odbioru nagród.

Konkurs trwa do niedzieli (1 lutego) do godziny 22:00. O wygranej zwycięzcy zostaną powiadomieni mailem następnego dnia do godz. 12:00.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama