Reklama

Film “Bogowie” Łukasza Palkowskiego opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi (Tomasz Kot), który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce.

[Not a valid template]

 

„Bogowie” to film nakręcony według gatunkowego podręcznika. Tu zawiązanie, akcji, tam zwrot, tu zgrabne scenariuszowe analogie, tam nośne one-linery. Żeby osiągnąć zamierzoną lekkość, potrzeba jednak – zaiste – chirurgicznej precyzji realizacyjnej. I Palkowski daje radę, pierwszorzędnie reanimując szablon oraz tłocząc w niego zapas świeżej krwi. Twórca nie wpada też w rozmaite pułapki, jakie nastręcza twórcom formuła biografii. Tak, w centrum jest tu „z życia wzięty” bohater, ale reżyser i scenarzysta Krzysztof Rak słusznie nie brną w zbędną faktografię czy ilustracyjność.

Scenek rodzajowych z dzieciństwa pod tytułem „oto, jak zostałem chirurgiem” nie uświadczymy. O Relidze opowiada się tu przez pryzmat problemu, scenariuszowego konfliktu. Facet dąży do jasno określonego celu, a my mu kibicujemy. I wystarczy.

Film “Bogowie” Łukasza Palkowskiego opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi (Tomasz Kot), który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. “Bogowie” portretują wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

KONKURS

W naszym konkursie, w którym do wygrania było podwójne zaproszenie na film „Bogowie” w Heliosie przy Powstańców Warszawy w Rzeszowie (29 grudnia, godz. 19.00), należało odpowiedzieć na pytanie: w jakim jeszcze filmie biograficznym zagrał Tomasz Kot?

Prawidłowa odpowiedź to „Skazany na bluesa”. Zaproszenie wygrał Leszek Pięta. Gratulujemy!

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama