„Papusza”, oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze, w najbliższy poniedziałek (16 marca) w kinie Zorza w ramach cyklu „Z seniorem raźniej”.

„Z seniorem raźniej” to wspólna inicjatywa kina Zorza z rzeszowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Co miesiąc zapraszają wszystkich seniorów na spotkania filmowe. Będą się one odbywały w wybrane poniedziałki o godzinie 17:00. W ramach cyklu prezentowane będą filmy z różnych kategorii, a o ich wyborze będą decydowali uczestnicy. W cenie biletu (11 zł) herbata oraz ciastko.

W najbliższy poniedziałek (16 marca) film „Papusza”. To oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski.

W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany „Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. „Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji.

Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama