Zdjęcie: materiały NFZ

Można się zmierzyć, zważyć, sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej, zbadać ciśnienie i na miejscu skonsultować je z doradcą. W rzeszowskim oddziale NFZ stanął kiosk profilaktyczny do samodzielnego badania.

Kiosk profilaktyczny to niewielka kabina wyposażona w ciśnieniomierz, elektroniczną miarę i wagę oraz komputer z drukarką, która na końcu pokazuje wyniki przeprowadzonej analizy. – Wygląda futurystycznie i przyciąga uwagę, zapewniając jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo – informuje Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Obok kiosku jest stanowisko doradcy, który w razie potrzeby podpowie jak wykonać pomiary. Na ich podstawie można ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, czyli nadciśnienia tętniczego oraz chorób związanych z nadwagą i otyłością.

– Profilaktyka jest bardzo ważna, a teraz jest do niej dostęp i to bez skierowania – podkreśla Iwona Karasowska-Stępaniak, zastępca dyrektora ds. medycznych podkarpackiego NFZ.

Wprawdzie doradca nie zinterpretuje wyników, ale udzieli informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i podpowie, jak można się do nich zgłosić.

Na pomiary w kiosku profilaktycznym i konsultację z doradcą trzeba się umówić. Albo telefonując pod bezpłatnym i całodobowym numerem 800 190 590 albo zapisując
przez stronę internetową podkarpackiego NFZ. 

Punkt profilaktyczny (ulica Zamkowa 8) przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, także niedowidzących. Czynny jest w godz. 9:00-12:30 i 13:00-15:30, od poniedziałku do piątku.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama