Fot. Materiały Kirszenbaum

– Będzie energetycznie, niesztampowo i świeżo jak na sznurku z praniem łopoczącym 300 metrów nad ziemią – zapowiada dzisiejszy koncert Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. 

W WDK (ul. Okrzei 7) w niedzielę, 11 czerwca, o godz. 18:00 wystąpi krakowski duet Kirszenbaum. To wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza, i skrzypka) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, techwritera i gitarzysty).

Obaj wcześniej współpracowali w zespole Pora Wiatru, z którym zagrali ponad 150 koncertów, wystąpili w finale programu Must Be the Music, grali koncerty w tramwajach czy na niemieckim Taubertal Festival.

– Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip – tak przedstawiany jest krakowski duet. 

 

Mocno eklektyczny styl Kirszenbaum oparty jest na współpracy gitar i post-rockowych skrzypiec. W warstwie tekstowej słychać nawiązania literackie od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Kirszenbaum nagrał klipy z Vintage Sessions, Backyard Music oraz Sofar Sounds Kraków. Otwierał koncerty takich artystów jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski projekt Yamantaka//Sonic Titan czy Kapela Ze Wsi Warszawa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przed debiutem płytowym „Stypa komedianta” (Karrot Kommando, 2019), Kirszenbaum własnym sumptem opublikował kilka pojedynczych utworów oraz EP „Golem XV”, wraz z towarzyszącymi im kolażami filmowymi.

Artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka tłumaczy poezję, prozę i teksty filozoficzne z angielskiego i hiszpańskiego. Z kolei eseje oraz polsko- i anglojęzyczna proza Michała Wiśniewskiego pojawiała się m.in. w „Wizjach” i „Nowej Orgii Myśli”.

Kirszenbaum zagrał ponad 100 koncertów w Polsce, Czechach, Niemczech i Słowacji. Bilety na niedzielny koncert duetu w WDK w Rzeszowie kosztują 30 zł.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama