Zdjęcie: Materiały WSPiA
Reklama

Multidyscyplinarne lekcje z zakresu kryminalistyki i kryminologii pokazujące uczniom praktyczne wykorzystanie m.in. fizyki, biologii i chemii w procesie wykrywania przestępstw – to główne założenia porozumienia podpisanego pomiędzy WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą a Zespołem Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie. Na Podkarpaciu powstanie pierwsza klasa akademicka o profilu kryminalistyka i nauki pokrewne.

Dzięki podpisanemu porozumieniu uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach dotyczących kryminalistyki i kryminologii oraz elementów prawa. Podczas lekcji będą mogli poznać m.in. tematy związane z daktyloskopią, analizą preparatów mikroskopowych (np. histologia człowieka).

Zajęcia pokazywać będą nietypowe metody identyfikacji kryminalistycznej człowieka, badań dokumentów oraz kryminalistycznej problematyki badania broni palnej. Będą to zajęcia bazujące na fizyce, biologii i chemii ukazujące multidyscyplinarność kryminalistyki. Opiekunem nowo utworzonej klasy patronackiej został Mariusz Duliban.

Zajęcia z uczniami ZS nr 1 w Łańcucie prowadzić będzie kadra naukowo-dydaktyczna oraz wysoko wykwalifikowani praktycy współpracujący z WSPiA. Skupiać się będą na przekazywaniu wiedzy praktycznej potrzebnej w pracy m.in. technika kryminalistyki, prokuratora oraz policjanta. Zajęcia będą organizowane na terenie szkoły oraz w Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA.

Umowę, dzięki której w Zespole Szkół nr 1 w Łańcucie utworzona została klasa akademicka działająca pod patronatem WSPiA, podpisali prof. Jerzy Posłuszny, rektor uczelni, oraz Małgorzata Kupis, dyrektor szkoły. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– To pierwsza na Podkarpaciu klasa o takim profilu. Teraz wkraczamy w nowy obszar współpracy, tworząc pierwszą w Łańcucie klasę akademicką o tak wyjątkowym profilu – mówił podczas podpisania umowy rektor Posłuszny.

– To bardzo ważne wydarzenie dla powiatu łańcuckiego. Podpisana umowa gwarantuje nam niepowtarzalność w edukacji młodzieży – uważa Barbara Pilawa-Kraus, wicestarosta łańcucki.

Program zajęć, w których będą uczestniczyć uczniowie ZS nr 1 w Łańcucie, dostosowany został do potrzeb i profilu szkoły. Zajęcia mają pokazać, iż zarówno uczeń klasy o profilu prawniczym, humanistycznym, jak i biologiczno-chemicznym może znaleźć swoje miejsce w zawodach związanych z wykrywaniem sprawców przestępstw.

Zdjęcie: Materiały WSPiA

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama