Zdjęcie: XIV LO w Rzeszowie

XIV Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie chce mieć oddział przygotowania wojskowego. Absolwenci szkoły będą mogli liczyć na ułatwienia podczas rekrutacji na uczelnie wojskowe i do zawodowej służby wojskowej.

XIV LO z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie od 15 lat prowadzi klasy wojskowe. Uczniowie noszą mundury z biało-czerwonymi barwami, tarczą szkoły oraz naszywkami organizacji proobronnych do których należą, granatowe berety i wysokie czarne buty.

– Mają zajęcia z zawodowymi żołnierzami, trenują sztuki walki, jeden dzień w miesiącu spędzają w jednostce wojskowej, wyjeżdżają też na obozy szkoleniowe – mówi Edyta Niemiec, dyrektor ZST przy ul. Matuszczaka. 

Szkoła współpracuje z 21. Batalionem Dowodzenia w Rzeszowie, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich, Wojskową Komendą Uzupełnień w Rzeszowie oraz Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Ligą Obrony Kraju.

Klasy mundurowe XIV LO od pięciu lat należą też do Pionu Certyfikowanych Wojskowych Klas. W całej Polsce jest ich około pół tysiąca, i funkcjonują jako innowacja pedagogiczna. Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło to zmienić, proponując nową formę, czyli oddziały przygotowania wojskowego, które są kuźnią kadr dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Żeby zgłosić szkołę do programu MON, zgodę musi wydać organ prowadzący, a więc rzeszowski samorząd. Projekt uchwały jest już gotowy, radni mają się nim zająć podczas najbliższej sesji, 25 stycznia. Jeśli później szkoła przejdzie pozytywnie weryfikację MON, oddziały przygotowania wojskowego zaczną działać w XIV LO od 1 września 2022 r. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– W ramach rekrutacji, uczniowie będą musieli zdać egzamin sprawnościowy, którego do tej pory nie było – precyzuje dyrektor Niemiec. – W ciągu 4-letniej nauki będą mieli 177 godzin zajęć praktycznych, 53 godziny teorii oraz obóz szkoleniowy. Poznają ceremoniał wojskowy, musztrę, przejdą szkolenie saperskie, nauczą się łączności, taktyki i m.in. posługiwać bronią.

Absolwenci dostaną certyfikaty, podczas rekrutacji na uczelnie wojskowe dodatkowe punkty, będą mogli także liczyć na ułatwienia w naborze do zawodowej służby wojskowej.

– Szkoła będzie mogła otrzymać pieniądze na zakup specjalistycznego wyposażenia – wylicza dalej dyrektor ZST. Maksymalnie 42 tys. zł. Może je przeznaczyć na budowę strzelnicy, zakup mundurów, zestawów medycznych czy atrap broni. 

XIV LO jest kolejną rzeszowską szkołą, która stara się o pozwolenie na prowadzenie klasy przygotowania wojskowego. Taką zgodę od MON otrzymało X Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego. Oddział przygotowania wojskowego prowadzi od września ubiegłego roku.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama