Reklama

Lato w pełni, upały potrafią mocno dać się we znaki i mogą być niebezpieczne dla astmatyków, seniorów czy chorych na choroby układu krążenia. Rozwiązaniem na nieprzespane noce i wysokie temperatury w domu czy mieszkaniu jest montaż klimatyzatora. Urządzenia, które jeszcze kilka lat temu kojarzyło się z luksusem, a teraz powoli staje się standardem. Klimatyzator ma za zadanie takie przetworzenie powietrza w pomieszczeniu, aby utrzymać zadaną temperaturę, a tym samym zapewnić komfortowe warunki do pracy i funkcjonowania człowieka.

Jakie urządzenie wybrać?

Istnieją 3 główne typy klimatyzatorów domowych: przenośny, split i multisplit. Klimatyzatorów przenośnych używa się głównie wtedy kiedy nie możemy zainstalować innych. Dlaczego? W porównaniu do tych montowanych na stałe są głośniejsze i mniej wydajne.

Najpopularniejszymi klimatyzatorami na rynku są urządzenia typu split. To urządzenia składające się z dwóch jednostek – jedną montuje się w pomieszczeniu, a drugą na zewnątrz, może być to ściana, balkon albo dach.

Często można spotkać również urządzenia typu multisplit gdzie do jednej jednostki zewnętrznej możemy podłączyć kilka jednostek montowanych wewnątrz domu.

Do wyboru mamy także klimatyzatory podsufitowe, przypodłogowe, kasetonowe czy kanałowe. O to jaki klimatyzator i o jakiej mocy będzie optymalny dla danego pomieszczenia warto zapytać fachowca zajmującego się montażem tych urządzeń. Zaletą tego typu urządzeń jest to, że są proste w obsłudze i bardzo wydajne, a jeśli jest taka potrzeba, to istnieje możliwość sterowania urządzeniem  za pomocą aplikacji w telefonie.

Dlaczego warto wybrać klimatyzator Kaysun?

Gama klimatyzatorów Kaysun jest szeroka tak, aby zadowolić każdego klienta. Począwszy od najbardziej popularnego w Polsce modelu Casual, poprzez Kaysun Prodigy z jonizatorem powietrza, elegancki, czarny model Onnix czy tegoroczną nowość – Kaysun Sensation – mówi Sebastian Nadwodny z Kalimotxo Sp. z o.o., firmy będącej generalnym przedstawicielem marki Kaysun w Polsce. 

W ofercie firmy znajdują się klimatyzatory o mocy od 2,6 kW aż do 7,1 kW. Oznacza to, że jednym urządzeniem możemy zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniu o powierzchni nawet 70 m2. 

– Kaysun to doświadczona, hiszpańska marka, a kto lepiej niż Hiszpanie zna się na klimatyzacji? dodaje przedstawiciel firmy na Polskę. I biorąc pod uwagę gorący klimat Półwyspu Iberyjskiego trudno nie przyznać mu racji.

Marka powstała w 2002 roku i jej roczna sprzedaż wynosi 14.000.000 euro (ok. 66.000.000 zł). Mocnym argumentem za tym, aby wybrać klimatyzator Kaysun jest pięcioletnia gwarancja oraz serwis pogwarancyjny.

– Jeśli zaistnieje taka potrzeba to jesteśmy w stanie do 7 dni dostarczyć każdą potrzebną część serwisantowi. Wszystkie części zamienne mamy dostępne w centralnym magazynie w Hiszpanii (ponad 4000 pozycji), a 25 osób zajmuje się wyłącznie obsługą tego magazynu – mówi Sebastian Nadwodny.

Klimatyzacja kojarzy się głównie z chłodzeniem, jednak klimatyzatory Kaysun wyposażone są w pompę ciepła. Oznacza to, że możemy ich używać nie tylko do obniżenia temperatury latem, ale także do dogrzewania pomieszczeń w okresie jesiennym czy wczesną wiosną, zawsze kiedy temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż -15ºC.

Urządzenia mogą pracować również w trybie wentylacji czy osuszania powietrza. Atutem hiszpańskich urządzeń jest również to, że doskonale oczyszczają powietrze – jonizatory w modelach Prodigy, Onnix i Sensation zatrzymują pyłki, wirusy, grzyby, bakterie czy nieprzyjemne zapachy. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku alergików, dzieci czy seniorów.

Czy można zamontować klimatyzator w bloku lub kamienicy?

W Polsce nie ma w tej chwili przepisów, które jednoznacznie odpowiadałyby na to pytanie. W związku z tym musimy uzyskać zgodę od spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkańców. Wynika to z tego, że elewacja czy dach, niekiedy nawet balkon stanowią części wspólne i każda ingerencja w nie wymaga zgody zarządcy budynku lub administratora. Oprócz wniosku o zgodę na montaż klimatyzatora często wymagany jest projekt instalacji, z dokładnie zaznaczonym miejscem montażu jednostki zewnętrznej, sposobem zamocowania oraz informacją o poziomie głośności urządzenia. Montaż klimatyzatora na balkonie to w praktyce najczęściej stosowane rozwiązanie.

Inaczej przedstawia się sprawa jeśli mieszkamy w budynku, który jest zabytkiem. W takim przypadku zgody na montaż urządzenia na elewacji nie wyrazi konserwator zabytków. Pozostaje nam wtedy zamontować agregat zewnętrzny w miejscu, z którego urządzenie nie będzie widoczne lub kupić klimatyzator przenośny.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Moc chłodnicza urządzenia to nie to samo co pobór mocy przez urządzenie. Przykładowo dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW pobór mocy to około 1,1 kW. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to parametr odnoszący się do pełnej mocy urządzenia. Nowoczesne klimatyzatory dzięki zaawansowanym czujnikom i sprężarce inwerterowej rzadko kiedy pracują na pełnej mocy, można przyjąć, że średni pobór prądu przez urządzenie to około 0,7 kW na godzinę pracy.

Ile to kosztuje i gdzie kupić?

Montaż klimatyzacji w domu nie wymaga wielkich nakładów finansowych, chociaż wszystko zależy od modelu, mocy urządzenia i skomplikowania montażu. Niektóre z firm instalacyjnych umożliwiają zakup urządzenia na raty.

Ceny klimatyzacji split wraz z instalacją zaczynają się najczęściej od 3200 zł. Czas montażu to zazwyczaj jeden dzień roboczy.

Nasze klimatyzatory można zakupić u najlepszych firm instalujących klimatyzację na Podkarpaciu, można również skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem 17 770 70 78 lub poprzez naszą stronę internetową www.kaysunpolska.pl w celu uzyskania informacji o firmach instalujących urządzenia Kaysun” – mówi przedstawiciel firmy.

Lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, przed nami jeszcze wiele upalnych dni w tym roku, a komfort odpoczynku w klimatyzowanym pomieszczeniu jest bezcenny.

Reklama