Zdjęcie: materiały szkoły

– W internacie brakuje ciepłej wody, chłopcy muszą korzystać z łazienek dziewcząt – alarmują rodzice uczniów. – Problem już został rozwiązany. Planujemy generalny remont – mówi dyrekcja.

Rodzice uczniów mieszkających w internacie Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Warszawskiej w Rzeszowie alarmują, że od kilku miesięcy w budynku jest problem z wodą. Z internatu korzystają uczniowie kierunków spożywczych, hotelarskich czy mechanicznych – ok. 150 uczniów. 

Awarii ulega węzeł instalacji cieplnej, który dostarcza ciepłą wodę do szkoły. Bardzo często brakuje jej w części budynku internatu, a czasem i we wszystkich łazienkach z których korzystają chłopcy.

– Doraźnym rozwiązaniem było ograniczenie korzystania z ciepłej wody, a obecnie wprowadzono także możliwość korzystania przez chłopców z łazienki przeznaczonej dla dziewcząt – zaalarmowała nas matka jednego z wychowanków.

Nie służy zdrowiu

Zatroskana matka przypomina, że w zimie takie „hartowanie” uczniów nie służy ich zdrowiu. O problemie poinformowano dyrekcję placówki oraz Urząd Miasta, który nadzoruje szkoły.

– Niestety, nie przyniosło to żadnego pozytywnego rezultatu – twierdzi nasza Czytelniczka. – Jak zwykle, polska rzeczywistość ujawnia jedynie niedociągnięcia i potwierdza się zasada – zero reakcji!

Rodzice zdają sobie sprawę, że instalacja wodno-kanalizacyjna w ZS nr 3 jest już wiekowa i wymaga natychmiastowej wymiany. Uważają jednak, że kwestie finansowe nie mogą być ważniejsze od zdrowia i bezpieczeństwa uczniów.

Problem jest od grudnia

Kłopoty z dostarczaniem ciepłej wody do części łazienek potwierdza też dyrekcja szkoły. Jak mówi dyrektor Jadwiga Gargaś, problem pojawił się już w grudniu 2022 r. – Wtedy zepsuła się jedna część instalacji, którą wymieniono na nową. Teraz zepsuło się inne urządzenie – przekaźnik do przesyłania wody – mówi dyrektor Gargaś.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W tej sprawie rozmawiała już z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. – Na ten moment wszystko jest pod kontrolą. Awaria została naprawiona, od czwartku ciepła woda już jest – wyjaśnia dyrektorka.

MPEC przeprowadzi remont

Dodaje, że szkoła przymierza się do wymiany całego węzła cieplnego dostarczającego ciepłą wodę do placówki. Obecnie jest on majątkiem spółdzielni mleczarskiej, do której należą budynki szkoły.

– Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaproponowało jego odkupienie, co pozwoliłoby tej spółce przeprowadzić gruntowny remont – mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w ratuszu 30 marca. Na razie MPEC wysłał swoich pracowników, by przez weekend przeprowadzili dodatkową konserwację wymienników ciepłej wody.

Remont instalacji cieplnej obejmie wszystkie budynki szkoły. Na razie nie można ocenić ile będzie kosztował. – Na pewno dużo, bo nie możemy zrobić tylko internatu, ale całość, wszystkie cztery budynki – mówi dyrektor Gargaś.

– Mam nadzieję, że do wakacji dotrwamy – dodaje.

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama