Zdjęcie: kadr z filmu "Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia"

Afrykańska muzyka i gra Awale. Albo dramat o kobiecie, która bierze udział w męskiej ceremonii religijnej i ponosi tego konsekwencje. Albo to i to. W środę, 11 stycznia, w Kino za Rogiem Cafe.

Awale, zwana również Oware, Wari, Kalaha czyli Mankala to jedna z najstarszych gier świata. Gry z rodziny mankala są znane w Afryce od czasów neolitu, przez co uważane są za typowo afrykańskie.

– Na przestrzeni wieków każde plemię miało z tą grą styczność, niektóre uważały ją nawet za świętość. Nikt dokładnie nie potrafi określić wieku gry, ale wiadomo, że została wymyślona kilka tysięcy lat temu – wyjaśnia Karolina Marciszewska, dyrektor artystyczny w Kinie za Rogiem Cafe.

Kino oraz Fundacja „Człowiek taki jak Ty’, która zajmuje się rozpowszechnianiem kultury afrykańskiej i zrzesza jej sympatyków, zapraszają więc do klubu gry Awale. Spotkania odbywają się w każdą drugą środę miesiąca, w godz. 17:00-20:00. Wstęp wolny.

W najbliższą środę, 11 stycznia, będzie można również zobaczyć film macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”. To opowieść o kobiecie walczącej o godność w patriarchalnym świecie. Dzieje się w niewielkim miasteczku, we wschodniej Macedonii. 

Petrunia ma 30 lat, jest bezrobotną absolwentką historii. Dość przypadkowo trafia w sam środek dość osobliwej, zarezerwowanej tylko dla mężczyzn ceremonii religijnej. Pop wrzuca do rzeki drewniany krucyfiks, który trzeba wyłowić. Udaje się właśnie jej. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wśród lokalnej społeczności szok, a potem wściekłość. Bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Atmosfera się zagęszcza, a Petrunia nie zamierza oddać krzyża.

W 2019 roku film otrzymał trzy nagrody: Jury Ekumenicznego, Gildii Niemieckich Kin Arthousowych oraz Parlamentu Europejskiego. 

Środowy seans rozpocznie się o godz. 18:30 (Kino za Rogiem Cafe, ulica Św. Mikołaja 6 w Rzeszowie). Projekcję poprzedzi krótka prelekcja, a po filmie odbędzie się rozmowa na temat tej produkcji. Spotkanie poprowadzi Karolina Marciszewska. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama