Reklama

Blisko 290 milionów złotych będzie kosztowała budowa 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Sokołów Małopolski Północ do Stobiernej. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą.

Wykonawca to konsorcjum firm, których liderem jest Aldesa Construcciones Polska. Na zrealizowanie inwestycji będzie miała 30 miesięcy. Z terminu zostały wyłączone okresy zimowe. Inwestycja realizowana będzie systemem „optymalizuj + projektuj + buduj”. – To już druga umowa na Podkarpaciu, której realizacja przewidziana jest w ramach nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020 – informuje Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Pierwszą umowę z nowej perspektywy unijnej podpisano 9 kwietnia. Dotyczyła budowy odcinka S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka).

Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Sokołów Małopolski Północ do Stobiernej będzie miał 12,5 km długości. Zlokalizowany jest w powiatach: rzeszowskim i łańcuckim, na terenach gmin: Sokołów Małopolski, Trzebownisko, Czarna. Zaprojektowany został w powiązaniu z drogą krajową nr 19 (strona północna) oraz użytkowanym obecnie odcinkiem S19 Stobierna – węzeł Rzeszów Wschód (strona południowa).

Do podstawowych celów budowy tego odcinka S19 należy przede wszystkim przejęcie części ruchu z istniejących dróg krajowych  i dróg wojewódzkich, odsunięcie ruchu ciężkiego od obszarów zabudowanych, ale także zmniejszenie ryzyka wypadków czy poprawa przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego na kierunku północ-południe.

– Nie bez znaczenia jest także skrócenie czasu podróży, oszczędności paliwa i zapewnienie komfortu jazdy oraz ograniczenie emisji spalin i hałasu w stosunku do obecnie eksploatowanych dróg – dodaje Joanna Rarus.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.