Reklama

Cztery kolejne firmy zdecydowały się otworzyć działalność w Preinkubatorze Akademickim w Rzeszowie. Jego mury opuściły już 32 podmioty i z powodzeniem konkurują na rynku.

Nowe firmy, które zdecydowały się na współpracę z Preinkubatorem to: Devatri Software Paweł Potoniec, Simplicity Tomasz Dyrak, ŻBIK, oraz Smain Tech. Ta ostatni zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, aplikacji mobilnych, stron www, oraz aplikacji Face Controller umożliwiającej użytkowanie komputera jedynie za pomocą głowy, twarzy lub głosu.

Norbert Pisz, prezes Smain Tech, mówi, że pomoc Preinkubatora Akademickiego dla początkującego biznesu jest nieoceniona. – Zapewnia wsparcie merytoryczne, ale dla nas najważniejsza jest możliwość wynajęcia pomieszczeń po niskich, preferencyjnych cenach przez pierwsze lata funkcjonowania firmy – mówi Pisz

Otwarci na młodych ludzi

Preinkubator Akademicki jest częścią Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis” utworzonego w celu podnoszenia konkurencyjności gospodarki, wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz zarządzania zasobami wiedzy i kapitału. Zarządza nim Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Preinkubator oferuje kompleksowe wsparcie studentom, absolwentom oraz kadrze naukowej wyższych uczelni z Podkarpacia, i przygotowuje ich do funkcjonowania w warunkach wolnorynkowych. Preinkubator Akademicki mieści się na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej

– Preinkubator otwarty jest na młodych ludzi, niebojących się ryzyka związanego z prowadzeniem własnego biznesu. Działalność mogą zacząć tu osoby fizyczne, które mogą zweryfikować swój pomysł w oparciu o realia rynkowe, zmniejszając ryzyko związane z działalnością gospodarczą. Na zarejestrowanie działalności mają trzy miesiące – wyjaśnia Mateusz Klimczak z Preinkubatora Akademickiego.

Pełne zaplecze dla biznesu

Preinkubator powstał w 2007 r. Jego mury opuściły 32 podmioty gospodarcze. Niektóre z nich jak Studio Fotografii Blackfox, Proferis, czy Toton Show z powodzeniem funkcjonują na rynku. Obecnie w Preinkubatorze działa jedno laboratorium i 11 przedsiębiorstw.

Mateusz Klimczak zaznacza, że podstawowym kryterium przyjęcia do Preinkubatora jest wysoki stopień innowacyjności przedsięwzięcia. Osoby zainteresowane prowadzeniem działalności w Preinkubatorze powinny zapoznać się z regulaminem, cennikiem wynajmu pomieszczeń oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy, zamieszczony na stronie internetowej.

W Preinkubatorze znajduje się 15 pomieszczeń zaopatrzonych w niezbędne instalacje, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Są to: sala konferencyjna, 8 pomieszczeń produkcyjno-usługowych, 3 hale produkcyjne, 3 umeblowane pomieszczenia biurowe, sieć komputerowa. Ich wynajem odbywa się na preferencyjnych warunkach: przedsiębiorcy wynajmując pomieszczenia korzystają z ulg czynszowych: 40 proc. zniżki w pierwszym roku działalności i 25 proc. w drugim roku.

Przez 2 lata z opcją przedłużenia

Mogą również korzystać z sali konferencyjnej wyposażonej w sprzęt multimedialny, ekran oraz klimatyzację w wymiarze do 2 godzin bezpłatnie w ciągu każdego tygodnia. Mają do dyspozycji zaplecze socjalne – m.in. pokój śniadaniowy. Ponadto mogą korzystać z pomocy ekspertów od zarządzania, marketingu, finansów, itp., uczestniczyć w specjalnie przygotowanych szkoleniach, czy przygotować się do kontaktu z osobami lub instytucjami oferującymi kapitał.

– Działalność gospodarczą można prowadzić tutaj przez 2 lata z możliwością przedłużenia na kolejny rok i na następny. Potem oferujemy przejście do Inkubatora Technologicznego PPNT w Jasionce, gdzie przedsiębiorcy funkcjonują samodzielnie, wciąż otrzymują potrzebne wsparcie, m.in. rzecznika patentowego oraz zapewnione mają atrakcyjne warunki do prowadzenia biznesu – dodaje Mateusz Klimczak.

Działalność zarówno w Preinkubatorze Akademickim, jak i Inkubatorze Technologicznym docelowo powinna prowadzić do funkcjonowania firmy w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym.

Aktualnie w Preinkubatorze działa 11 firm: MIKOMP, CREATIVE „Świat Reklamy”, GrupaW&W, FOTOACC Grzegorz, CEL Test Equipment Poland, CCMetal, GENLABTECH, Smain Tech, ŻBIK, Simplicity, Devatri Software.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: