Reklama

Komisja Europejska przyznała dla Podkarpacia dodatkowe ponad 4,5 mln euro na budowę szerokopasmowego internetu.

Projekt jest realizowany z programu Polska Wschodnia. Decyzja Komisji Europejskiej o zwiększeniu funduszy dla Podkarpacia zapadła w ostatnich dniach.

– To ważna informacja dla naszego regionu. Otrzymamy o 9 proc. większe środki na rozbudowę internetu w naszym województwie. Jestem przekonany, że rozbudowa sieci informatycznej przyspieszy nasz rozwój i pozwoli zmniejszyć dystans województwa podkarpackiego do bardziej rozwiniętych regionów Unii Europejskiej – mówi Tomasz Poręba, podkarpacki europoseł PiS.

Łącznie na budowę szerokopasmowego internetu przeznaczone zostanie ponad 65,5 mln z euro.

W ramach projektu powstanie sieć światłowodowa o całkowitej długości ok. 2 tys. km, która będzie powiązana z 189 węzłami dystrybucyjnymi sieci oraz 14 węzłami szkieletowymi. Dzięki temu będzie możliwe uzyskanie prędkości transmisji danych 100 Gb/s. Dostępność do sieci osiągnie 99,9 proc.

Dotychczas projekt jest zrealizowany w ponad 60 procentach. Ma być zakończony jeszcze w tym roku.

– Realizacja projektu “Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” pozwoli nie tylko zwiększyć dostęp do internetu na Podkarpaciu, ale będzie miała także ogromne znaczenie w integrowaniu z regionem mieszkańców terenów wiejskich i peryferyjnych, co z pewnością wpłynie na podniesienie poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa – uważa europoseł Tomasz Poręba.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: