Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

Trwa kolejne miodobranie w pasiece na terenie Zakładu Uzdatniania Wody MPWiK w Rzeszowie. – Zbierzemy około 60-70 litrów miodu z siedmiu uli – przewiduje Dariusz Łoza, pszczelarz opiekujący się pasieką.

To już czwarte miodobranie w pierwszej rzeszowskiej miejskiej pasiece, którą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stworzyło na terenie Zakładu Uzdatniania Wody. Na blisko 25-hektarowym terenie zakładu pszczoły mają doskonałe warunki. Pasieka otoczona jest łąkami, na których zasiano rośliny miododajne.

Kwitnie tam obecnie wielki łan gorczycy otoczony polem facelii. – Teraz kwitnie gorczyca, ale jeszcze niedawno cała okolica była usiana kwiatami mniszka lekarskiego. Nie kosiliśmy go aż do przekwitnienia żeby pszczoły miały pożytek – mówi Kazimierz Przerwanek, kierownik Zakładu Uzdatniania Wody.

Czwarte miodobranie rozpoczęło się 25 maja. – Wtedy jednak pracę przerwała mi burza. Zdążyłem zebrać miód od czterech pszczelich rodzin – wspomina Dariusz Łoza. Kolejnego dnia trzeba było czekać na lepszy nastrój pszczół. – Wyjąłem ramki z dwóch uli i pszczoły stały się nerwowe – wyjaśniał Dariusz Łoza. – Poczekam – mówił.

Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

Z czterech uli Dariusz Łoza zebrał około 40 litrów miodu. – Z siedmiu powinno był około 60-70 l. To dobry wynik, bo około 10 l od rodziny – mówi. I ten wynik udało się osiągnąć, bo do końca poprzedniego tygodnia pszczelarz zebrał z sześciu uli ponad 60 l miodu. – Został jeszcze jeden ul, ale na razie pogoda nie sprzyja – mówił w poniedziałek, 30 maja.

Pasieka liczy 10 rodzin. Łoza wyjaśnia, dlaczego miód będzie pobierał od siedmiu. – Bo właśnie siedem rodzin w doskonałej kondycji przetrwało zimę. Pozostałe trzy są osłabione. Konieczna była wymiana dwóch matek. Tym rodzinom dam czas na odbudowanie. W czerwcu będą w pełni sił i od nich pobierzemy miód jesienią – przypuszcza mówi pszczelarz.

W pasiece zaplanowano 12 rodzin pszczelich. Jest 10. Trzy z nich pochodzą z własnych tzw. odkładów z ubiegłego sezonu. W tym sezonie pszczele rodziny, które najlepiej przetrwały zimę, wydały 4 kolejne odkłady. – Dwa z nich stworzą nowe rodziny w nowych ulach, a dwa pozostałe wykorzystam do wzmocnienia najsłabszych rodzin – tłumaczy Dariusz Łoza.

Pasieka miejska na terenie MPWiK została oficjalnie otwarta 23 maja 2020 roku.

Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama