Zdjęcie: Pixabay

Jedna wręczyła oszustowi 17 tysięcy złotych, druga wystawiła za drzwi reklamówkę, w której było 50 tys. zł. Po oszustach śladu nie ma. 

Rzeszowska policja została poinformowana o kolejnych oszustwach, których ofiarami padły starsze osoby. Tylko w środę, 14 czerwca, trzy osoby odebrały telefon od osób, które podszywały się pod policjantów. 

Płacz w słuchawce

Po południu na osiedlu Baranówka 81-letnia kobieta w słuchawce usłyszała głos zapłakanej kobiety, która miała być jej rzekomą wnuczką. Seniorka dowiedziała się od niej, że ta spowodowała wypadek – potrąciła kobietę na pasach, za co miała trafić do więzienia.

– Później telefon przejął mężczyzna. Powiedział, że jest policjantem i zażądał od seniorki 30 tys. złotych na kaucję – opisuje asp. sztab. Magdalena Żuk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Kobieta tylu pieniędzy nie miała, ale powiedziała, że ma 17 tys. zł. Poinstruowana,  zapakowała gotówkę i przekazała ją nieznanemu mężczyźnie, który po jakimś czasie zapukał do jej drzwi.

Fałszywa policjantka

Trzy godziny później oszuści zadzwonili do 82-letniego mieszkańca Rzeszowa. Opowiedzieli mu podobną historię. On, na szczęście, w nią nie uwierzył. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Niestety, jeszcze tego samego dnia przestępcy oszukali inną osobę. 91-latka odebrała telefon od fałszywej policjantki, która przekonała seniorkę, że rozpracowuje grupę przestępczą, okradającą domy.

– Oszustka nakłoniła starszą kobietę, aby spakowała wszystkie pieniądze do reklamówki i wystawiła ją za drzwi mieszkania. Kobieta straciła ponad 50 tys. złotych – poinformowała Magdalena Żuk. 

Przerywaj rozmowę! 

Policjanci znów przypominają, by natychmiast przerywać rozmowy, gdy ktoś do nas dzwoni, powołuje się na rodzinę i żąda pieniędzy. Jak najszybciej trzeba potem zadzwonić do bliskich lub dyspozytora numeru alarmowego 112, by zweryfikować informacje. 

– W żadnym przypadku nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom. Policjanci i funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy – podkreśla Komenda Miejska Policji w Rzeszowie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama