Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów News. Na zdjęciu basen ROSiR
Reklama

Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji unieważnił przetarg na przebudowę otwartych basenów przy ul. Pułaskiego. Ogłosił nowy, rozstrzygniecie przetargu przeciąga się.

Do pierwszego przetargu, który został ogłoszony we wrześniu, zgłosiły się cztery firmy: „Alstal” z Inowracławia, „Skanska” z Warszawy, „Inżynieria” z Rzeszowa i „Erbud” z Rybnika. Ich oferty wyniosły odpowiednio: 17,9 mln zł; 17,3 mln zł; 19,1 mln zł i 21,5 mln zł. Dyrekcja ROSiR-u przewidywała, że wykonawcę przebudowy basenów wybierze w październiku.

Tymczasem okazało się, że ROSiR nie tylko nie wybrał firmy, ale przetarg unieważnił. – Z przyczyn formalnych – mówi krótko Janusz Makar, dyrektor ROSiR. Szczegółów powodów unieważnienia przetargu jednak nie zdradza.

Ośrodek ogłosił więc drugi przetarg, do którego tym razem zgłosiły się trzy firmy, te same, które wystartowały w pierwszym postępowaniu, oprócz „Erbudu”. Oferty pozostałych trzech firm różnią się od poprzednich. „Alstal” zaoferował przebudowę basenów za 18,1 mln zł, „Skanska” za 16,9 mln zł, a „Inżynieria” za ponad 18 mln zł.

– Firmy zobowiązane się do uzupełnienia dokumentów w ciągu najbliższych pięciu dni. Wykonawcę inwestycji zamierzamy wybrać pod koniec przyszłego tygodnia. Następnie będzie 10-dniowy termin na składanie ewentualnych odwołań. Jeżeli ich nie będzie, to na początku grudnia planujemy z wybraną firmą podpisać umowę – mówi Janusz Makar.

Prawdopodobnie będzie nią „Skanska”, bo to ona złożyła najniższą cenę. Wszystkie firmy oferują gwarancję robót na 84 miesiące, czyli siedem lat.

Unieważnienie przetargu i ogłoszenie nowego na przebudowę basenów to kolejne potknięcie w sprawie tej inwestycji, na którą mieszkańcy Rzeszowa czekają od wielu lat. Koncepcji było już tak dużo, że nie sposób policzyć. 

“Mamy nadzieję” – to ostatnio najczęściej powtarzane zdanie przez urzędników. 

ROSiR na przebudowę basenów ma zapisane prawie 25 mln zł. Od wykonawcy zależeć będzie, kiedy wejdzie na plac budowy. Wiadomo, że baseny ma zmodernizować do końca marca 2018 r., a to oznacza, że obiekty przy ul. Pułaskiego na wakacjach 2017 r. będą zamknięte.

Będące w koszmarnym stanie baseny ROSiR (dwa 50-metrowe – wyczynowy i rekreacyjny, brodzik dla dzieci oraz fontanna) zostaną gruntownie przebudowane.

Wszystkie niecki basenowe zostaną wyburzone, powstaną zupełnie nowe. Basen wyczynowy obecnie ma głębokość 1,3-3,75 m. Po przebudowie będzie zdecydowanie płytszy – od 1,35 m do 1,8 m głębokości.

Pod niecką w części najgłębszej powstaną zbiorniki przelewowe dla wszystkich basenów, będzie tam pompowania wody technologicznej. Wejście będzie od trybun, które również zostaną wyburzone i powstaną na ich miejsce nowe.

Długość basenu wyczynowego nie zostanie zmieniona. Podobnie, jak basenu rekreacyjnego (też ma 50 m), który obecnie ma prawie 70-metrową zjeżdżalnię. Niecka tego basenu po przebudowie będzie miała od 1,1 m do 1,3 m głębokości.

Będą tam atrakcje wodne: grota wodna, dzika rzeka, kurtyny wodne, leżanki, tryskacze, grzybek i liny do wspinaczki wodnej. Zjeżdżalnia zostanie utrzymana.

Wyburzony zostanie brodzik, a w jego miejscu powstanie basen dla dzieci z drobnymi atrakcjami wodnymi. Ten basen będzie miał głębokość od 0,6 m do 0,8 m. Dla najmłodszych dzieci powstanie basen dla przedszkolaków o głębokości od 0,1 m do 0,6 m.

W miejscu fontanny nie będzie budowana nowa, tylko powstanie wodny plac zabaw. – Ponadto na terenie basenów będą jeszcze leżaki i parasole stacjonarne.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: