Do systemu viaTOOL od 1 września będą włączone dwa kolejne odcinki podkarpackich dróg, a od 1 października trzeci. System pozwala na elektroniczne pobieranie opłat za korzystanie z dróg.

[Not a valid template]

 

Od 1 września i 1 października system viaTOLL powiększy się o kolejne odcinki o łącznej długości ok. 264 km. Wśród nich są trzy odcinki podkarpackich dróg. Od 1 września systemem zostają objęte: fragment drogi ekspresowej S-19 węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Świlcza i autostrada A4 węzeł Jarosław Zachód – węzeł Korczowa. Od 1 października viaTOLL powiększy się m.in. o A4 Dębica Wschód – węzeł Rzeszów Północ.

Po objęciu systemem trzech kolejnych odcinków podkarpackich dróg liczba płatnych kilometrów w naszym województwie zwiększy się z przeszło 80 do 160 km. Ponadto zostaną utworzone dwa nowe punkty, w których będzie można kupić urządzenia viaTOLL: na stacji paliw BP w Dębicy i przejściu granicznym w Korczowej.

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Elektroniczny system poboru opłat działa od lipca 2011 r. Na początku obejmował on 1565 km, a po ponad 3 latach będzie działał na prawie 3000 km dróg różnych kategorii w całej Polsce.

Dotychczasowe wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wyniosły ponad 3,313 mld zł. Docelowo w 2018 r. elektroniczny system poboru opłat viaTOLL ma objąć ok. 7000 km dróg w całej Polsce. W systemie zarejestrowanych jest obecnie prawie 550 tys. pojazdów z Polski, a najliczniej z zagranicy reprezentowane są Niemcy – 49 tys. pojazdów.

Od 1 września w systemie viaTOLL:

– A1: węzeł Czerniewice – węzeł Włocławek Zachód

– A1: Świerklany – Gorzyczki (granica państwowa)

– A4: węzeł Jarosław Zachód – węzeł Korczowa

– S8: węzeł Syców Wschód – węzeł Wieluń

– S8: węzeł Łask – węzeł Rzgów

– S14: węzeł Pabianice Północ – węzeł Róża

– S19: węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Świlcza

– DK90: Jeleń (skrzyżowanie z DK91) – Baldram (skrzyżowanie z DK55).

Nowe odcinki od 1 października:

– A1: węzeł Włocławek Zachód – węzeł Kowal

– A4: węzeł Dębica Wschód – węzeł Rzeszów Północ

Z dokładnym wykazem i mapą sieci dróg płatnych można zapoznać się na stronie www.viatoll.pl oraz dostępnych na stronie w każdym Punkcie Dystrybucji i Punkcie Obsługi Klienta.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama