Zdjęcie: UM Rzeszowa

Kolejne udogodnienia dla restauratorów w centrum Rzeszowa. Ulica Joselewicza jednokierunkowa, więcej miejsca na ogródki letnie. 

W poniedziałek poinformowaliśmy, że strefa pieszo-rowerowa w Rzeszowie powiększy się o fragment ulicy Mickiewicza od jej skrzyżowania z ulicą Joselewicza. Na zakazie wjazdu dla samochodów, w tym dostawczych, mają skorzystać restauratorzy – otrzymają bowiem większą powierzchnię pod ogródki letnie. 

Teraz miasto wprowadziło ruch jednokierunkowy na ulicy Joselewicza. Od 18 maja można nią jeździć tylko od ulicy Mickiewicza w kierunku ulic Króla Kazimierza i Zamenhofa. – Dzięki temu część ulicy zostanie wyłączona z ruchu i miejsca postojowe możemy przeznaczyć pod ogródki letnie – przekazuje Artur Gernand z biura prasowego magistratu. 

Czynsz za wynajem powierzchni pod ogródek letni na pasie drogowym wynosił do tej pory 1,1 zł za metr kwadratowy dziennie. Podczas ostatniej sesji rady miasta uchwalono jednak 50 proc. obniżkę. 

– To ukłon w stronę restauratorów, którzy zostali mocno poturbowani przez pandemię. Ale widzimy też, że jest zapotrzebowanie wśród mieszkańców, by spędzać czas w centrum – mówi Gernand. W ostatni weekend Rynek pękał w szwach

Straż miejska czuwa

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Mimo obowiązującego zakazu na ulicę Mickiewicza, niemal do samej płyty Rynku, wjeżdżają samochody dostawcze. Kilkanaście razy w ciągu dwóch dni interweniowała tam straż miejska. – Uczulamy strażników, aby często patrolowali ulice Mickiewicza i Joselewicza. Zdarza się, niestety, że dostawcy się zapędzają – przyznaje Artur Gernand. 

Jak na razie miasto nie planuje dodatkowych zabezpieczeń, takich jak progi czy słupki ograniczające ruch. – Kierowcy często jeżdżą na pamięć, liczymy, że odpowiednie oznakowanie i strażnicy miejscy uwrażliwią ich na zmiany – dodaje Gernand. 

Czy częściowe zamknięcie ulicy Mickiewicza i zmiany organizacji ruchu na ulicy Joselewicza spowodują problemy w dostawach do sklepów i restauracji znajdujących się na Rynku? Tego miasto nie bierze pod uwagę. – Od strony ulicy Słowackiego takie ograniczenia panują od dawna i okoliczni przedsiębiorcy świetnie sobie radzą – słyszymy w ratuszu. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama