Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie

Starsza kobieta, 40-latek i 18-latek są kolejnymi poszkodowanymi w wypadkach w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Policjanci apelują: – Kierowcy, uważajcie w rejonach przejść dla pieszych. Piesi, noście odblaski. 

Jak już informowaliśmy, w czwartek po godz. 5:00 rano na alei Powstańców Warszawy w Rzeszowie 34-letni kierowca hondy potrącił na oznakowanym przejściu 22-letniego pieszego. Młody mężczyzna trafił do szpitala na badania.

To nie jedyne od rana zdarzenie w naszym regionie z udziałem pieszych. Ok. godz. 7:30 na ul. Okulickiego w  Rzeszowie 56-letni kierowca opla, gdy wyjeżdżał z parkingu, potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych starszą kobietę.

Kilkanaście minut później w podrzeszowskiej Jasionce, kierowca opla, także na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrącił 18-latka. 

Jeszcze wcześniej, bo o godz. 6:00, na ul. Lubelskiej został potrącony 40-letni pieszy. Kierowca jest nieznany, bo odjechał, namierzają go policjanci. Na szczęście, żadne z tych zdarzeń nie było tragiczne w skutkach, chociaż piesi zostali ranni i trafili do szpitala.

Piesi słabo widoczni 

Policja apeluje o ostrożność, szczególnie teraz, gdy szybko i długo utrzymuje się mrok, piesi dla kierowców są słabo widoczni.

– Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest ciemne  – zwraca uwagę podinsp. Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji. 

Funkcjonariusze przypominają, że zarówno piesi, jak i kierowcy, zbliżając się do przejścia, mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Lekceważenie tego obowiązku może powodować niebezpieczne sytuacje. Trzy poranne wypadki są na to najlepszym dowodem. 

Policjanci apelują do pieszych, by nosili odblaski. To obowiązek w terenach niezabudowanych, ale warto być widocznym nawet w tych miejscach, gdzie nie wymagają tego obowiązujące przepisy. Zwykły rozsądek powinien nam to podpowiadać. 

Piesi i kierowcy do porządku 

W ubiegłym tygodniu policjanci prowadzili akcję „Uwaga pieszy” w gminie Głogów Małopolski, w rejonie lasu Bór Głogowski. Kontrolowali pieszych, którzy szli nieoświetlonym odcinkiem DK 9. Wylegitymowali 22 pieszych i ujawnili 20 ich wykroczeń. 

– To przypadki przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym – precyzuje rzecznik Szeląg.

Ale policjanci wyłapali także 26 kierowców, którzy przekraczali prędkość w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze rozdawali też pieszym odblaski, otrzymali je m.in. cudzoziemcy, którzy w tamtym rejonie często po zmroku i przed świtem, chodzą do pracy. 

– Nie zawsze mają świadomość obowiązku noszenia odblasków – zwracają uwagę policjanci.

I przypominają, że kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, mają obowiązek zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim zmniejszyć prędkość. To nie oznacza, że piesi są zwolnieni z upewnienia się, czy mogą bezpiecznie wejść na jezdnię. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama