Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie

Starsza kobieta, 40-latek i 18-latek są kolejnymi poszkodowanymi w wypadkach w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Policjanci apelują: – Kierowcy, uważajcie w rejonach przejść dla pieszych. Piesi, noście odblaski. 

Jak już informowaliśmy, w czwartek po godz. 5:00 rano na alei Powstańców Warszawy w Rzeszowie 34-letni kierowca hondy potrącił na oznakowanym przejściu 22-letniego pieszego. Młody mężczyzna trafił do szpitala na badania.

To nie jedyne od rana zdarzenie w naszym regionie z udziałem pieszych. Ok. godz. 7:30 na ul. Okulickiego w  Rzeszowie 56-letni kierowca opla, gdy wyjeżdżał z parkingu, potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych starszą kobietę.

Kilkanaście minut później w podrzeszowskiej Jasionce, kierowca opla, także na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrącił 18-latka. 

Jeszcze wcześniej, bo o godz. 6:00, na ul. Lubelskiej został potrącony 40-letni pieszy. Kierowca jest nieznany, bo odjechał, namierzają go policjanci. Na szczęście, żadne z tych zdarzeń nie było tragiczne w skutkach, chociaż piesi zostali ranni i trafili do szpitala.

Piesi słabo widoczni 

Policja apeluje o ostrożność, szczególnie teraz, gdy szybko i długo utrzymuje się mrok, piesi dla kierowców są słabo widoczni.

– Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest ciemne  – zwraca uwagę podinsp. Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji. 

Funkcjonariusze przypominają, że zarówno piesi, jak i kierowcy, zbliżając się do przejścia, mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Lekceważenie tego obowiązku może powodować niebezpieczne sytuacje. Trzy poranne wypadki są na to najlepszym dowodem. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Policjanci apelują do pieszych, by nosili odblaski. To obowiązek w terenach niezabudowanych, ale warto być widocznym nawet w tych miejscach, gdzie nie wymagają tego obowiązujące przepisy. Zwykły rozsądek powinien nam to podpowiadać. 

Piesi i kierowcy do porządku 

W ubiegłym tygodniu policjanci prowadzili akcję „Uwaga pieszy” w gminie Głogów Małopolski, w rejonie lasu Bór Głogowski. Kontrolowali pieszych, którzy szli nieoświetlonym odcinkiem DK 9. Wylegitymowali 22 pieszych i ujawnili 20 ich wykroczeń. 

– To przypadki przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym – precyzuje rzecznik Szeląg.

Ale policjanci wyłapali także 26 kierowców, którzy przekraczali prędkość w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze rozdawali też pieszym odblaski, otrzymali je m.in. cudzoziemcy, którzy w tamtym rejonie często po zmroku i przed świtem, chodzą do pracy. 

– Nie zawsze mają świadomość obowiązku noszenia odblasków – zwracają uwagę policjanci.

I przypominają, że kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, mają obowiązek zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim zmniejszyć prędkość. To nie oznacza, że piesi są zwolnieni z upewnienia się, czy mogą bezpiecznie wejść na jezdnię. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama