Ratusz znów chce zmienić stawki za płatne parkowanie, które ma w Rzeszowie obowiązywać od przyszłego roku. Tańsze mają być stawki za godzinowe parkowanie i abonament w drugiej podstrefie.

Propozycje zmian w regulaminie płatnej strefy na wtorkową (1 grudnia) sesję Rady Miasta Rzeszowa przygotowała Miejska Administracja Targowisk i Parkingów w Rzeszowie, która będzie się zajmowała obsługą strefy.

Zgodnie z propozycją MATiP-u, godzinowa stawka w drugiej podstrefie (pomarańczowej) ma zostać zmniejszona z 2 zł do 1,5 zł. Tańszy ma być także miesięczny abonament – z 200 zł do 120 zł. Stawki godzinowe i abonament (200 zł) w pierwszej podstrefie (niebieskiej) mają być utrzymane.

W uzasadnieniu projektu uchwały, którą będą się zajmować radni, Jerzy Tabin, dyrektor MATiP-u, napisał, że obniżka opłat w drugiej podstrefie jest wyjściem „naprzeciw zgłaszanym przez mieszkańców miasta Rzeszowa postulatom”.

„Prezydent Miasta Rzeszowa proponuje wprowadzenie zmian do treści przedmiotowej uchwały, które m.in. mają za częściowe obniżenie ustalonych stawek oraz zróżnicowanie wysokości opłaty abonamentowej zwykłej od danej kategorii podstrefy” – czytamy lakoniczne uzasadnienie projektu uchwały.

To kolejne planowane zmiany w płatnej strefie. 17 listopada, gdy radni zatwierdzali stawki, rada zdecydowała, że za pierwszą godzinę parkowania w podstrefie niebieskiej kierowcy będą płacić 2 zł, za drugą 2,4 zł, za trzecią 2,8 zł, za czwartą 2 zł. Radni ustalili wówczas, że opłata godzinowa w drugiej podstrefie będzie jednakowa – 2 zł.

Radni zdecydowali wtedy także, że proponowany abonament z 250 zł zostanie obniżony do 200 zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W uchwale na wtorkową sesję nie ma żadnych zapisów, co będzie ostatecznie z opłatami dla osób niepełnosprawnych. Dla nich parkowanie ma być za darmo, ale tylko tam, gdzie są koperty. Nie ma też słowa o tym, czy będą jakiekolwiek nowe propozycje dla przedsiębiorców, którzy mają lokale w centrum miasta, a protestują przeciwko obecnym stawkom.

Gdzie ta strefa?

Płatna strefa obejmie ok. 2 tys. miejsc parkingowych. Za postój będzie można płacić bilonem oraz zbliżeniową kartą płatniczą, a w przyszłości także kartą miejską.

Pierwsza podstrefa (niebieska) obejmuje ulice: Borelowskiego, Czarneckiego, Jabłońskiego, Grottgera, Bardowskiego, Batorego, Fredry, Głowackiego, Targową, Szopena, Lubomirskich, Zamkową, płk. Leopolda Lisa-Kuli, płk. Cieplińskiego, ks. Jałowego.

Z kolei granicą wschodnią drugiej podstrefy (pomarańczowa) będzie Wisłok, południowa Trasa Zamkowa aż do ul. Dąbrowskiego. Od Dąbrowskiego obejmie fragment pomiędzy Trasą Zamkową do ul. Chrzanowskiej, a na Chrzanowskiej odcinek drogi od Dąbrowskiego do Langiewicza. Granicą zachodnią będą tory przechodzące przez ul. Langiewicza. Drugą podstrefę zamknie ulica ks. Sondeja (dawna Dojazd Staroniwa).

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama