Zdjęcie: Pixabay

W północnej części Rzeszowa, na osiedlu Staromieście, ma powstać aquapark. Ale najpierw ratusz musi wybrać najlepszą koncepcję wodnej atrakcji.

– Zbudujemy mądry, inteligentny smart aquapark – obiecywał w ubiegłorocznej kampanii wyborczej Konrad Fijołek, dziś prezydent Rzeszowa. Fijołek do miasta wtedy ściągnął Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, który deklarował, że Wrocław pomoże Rzeszowowi w budowie aquaparku. Wrocławski obiekt jest jedynym w Polsce, który przynosi zyski. 

Przygotowania do budowy aquaparku w Rzeszowie rozpoczęły się jesienią. Ratusz przeprowadził tzw. konsultacje rynkowe. Od kilkunastu firm zebrał informacje o najnowszych rozwiązaniach stosowanych w budowie aquaparków i ich finansowaniu. 

Trzy warianty

Kolejnym krokiem będzie opracowanie studium wykonalności. To dokument, w którym będą m.in. analizy kosztów, technologia budowy oraz funkcja aquaparku. Miasto właśnie zaczęło szukać wykonawcy studium. Miejsce dla aquaparku wybrano, to północna część Rzeszowa, osiedle Staromieście. Inwestycja ma zająć ok. 6 ha.

Miasto rozważa jeden z trzech wariantów realizacji inwestycji. 

– Pierwszy zakłada budowę samego parku wodnego, drugi parku wodnego wraz z basenami zewnętrznymi i zewnętrzną strefą rekreacyjną, trzeci ma się składać z aquaparku, basenów zewnętrznych, zewnętrznej strefy rekreacyjnej oraz krytego lodowiska – poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
Komu i za ile?

Wykonawca studium, w pierwszym etapie prac, będzie musiał przygotować dla każdego z trzech wariantów m.in. analizę rynku sportowego i rekreacyjnego. Chodzi o to, by pokazać, czy aquapark przyciągnie ludzi w promieniu 200 km od Rzeszowa. 

W studium muszą być też informacje o drogach dojazdowych do aquaparku, dostępie do mediów, optymalnej wielkości budynków na działce, jak ją wykorzystać pod rekreację i na jakie atrakcje warto postawić. Ponadto, studium ma zawierać analizy technologii, jak obniżyć koszty utrzymania aquaparku, ile będzie kosztowała jego budowa i utrzymanie. 

– Wyniki prac z pierwszego etapu zostaną zaprezentowane miastu, które wybierze najkorzystniejszy wariant – wyjaśnia Artur Gernand. 

Czekają na oferty 

W drugim etapie prac wykonawca studium opracuje m.in. model realizacji inwestycji. W grę wchodzi powołanie spółki z udziałem gminy lub partnerstwo publiczno-prywatne. Studium ma pokazać, który wariant będzie najkorzystniejszy. Miasto planuje otworzyć oferty firm 15 marca. Po wyborze wykonawcy będzie on miał 180 dni na przygotowanie dokumentu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama