Kolejny międzynarodowy sukces fotografów z Podkarpacia

Reklama

Przemysław Niepokój-Hepnar i Marcin Walko, studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, zdobyli nagrody w międzynarodowym konkursie Monochrome Photography Awards, który zaliczany jest do najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na świecie.

 

Przemysław Niepokój Hepnar pochodzi z Krosna a Marcin Walko z Niska. Obaj studiują na kierunku „Dziennikarstwo i komunikacja społeczna” w rzeszowskiej WSIiZ.

Monochrome Photography Awards, w którym wystartowali studenci, to konkurs odbywający się w Londynie pod patronatem wiodących magazynów i portali fotograficznych. Skład jurorski tworzą światowej klasy fotografowie m.in. Allison Barnes, Andre Brito, Anna Filipova, Ben Nixon, Claire A. Warden, czy laureat World Press Photo – Polak Tomasz Lazar. W edycji 2017 wzięło udział kilka tysięcy uczestników z kilkudziesięciu krajów, a ostateczne wyniki zostały opublikowane w styczniu 2018 roku.

– To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, ilość nagród i wyróżnień jest mocno ograniczona, a liczba zgłoszeń i nazwiska uczestników czy członków jury robią wrażenie. Ten sukces jest dla mnie o tyle ważny, gdyż trzeci rok z rzędu udało mi się zdobyć nagrodę, najpierw jako amator, a teraz już w kategoriach profesjonalnych. Dodatkowo cieszy fakt, że jedno z nagrodzonych zdjęć pt. „Head shepherd at work” znajdzie się w prestiżowej publikacji zawierającej najlepsze zdjęcia z tego konkursu – komentuje Przemysław Niepokój-Hepnar.

Przemysław Niepokój-Hepnar zdobył już ponad 100 nagród na prestiżowych światowych i krajowych konkursach fotograficznych m.in. w: paryskim PX3 Prix de la Photographie, Neutral Density Photography Awards, a także 6. Bardaf International Exhibition w słowackim Bardejowie.

Zdolny fotograf ma na swoim koncie inne znaczące wyróżnienia jak m.in. nagrodę prezydenta Krosna, a także nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, został również ambasadorem marki Fujifilm Polska.

W ramach konkursu nagrodę otrzymał również Marcin Walko, który był wcześniej nagradzany w najważniejszych konkursach rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej m.in. Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe czy Carpathian Faces.

Jego fotografie publikowane były w magazynach fotograficznych w Polsce i za granicą, a także w katalogu pokonkursowym „Krajobrazy Świata 2016” wydanym przez FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique). W czerwcu 2016 roku okrzyknięty mianem „Inspiracja” w magazynie Nikona „Szeroki Kadr”.

– Zarówno Przemysław Niepokój-Hepnar, jak i Marcin Walko to uzdolnieni studenci naszej uczelni. W minionym roku zdobyli wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Ukoronowaniem tych artystycznych osiągnięć oraz ich dobrych wyników w nauce, było przyznanie na ten rok akademicki stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dla Przemysława Niekój-Hepnara jest to już trzecie tego typu ministerialne wyróżnienie – dodaje Dominik Łazarz z biura prasowego WSIiZ. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama