Kolejny odcinek al. Sikorskiego zmodernizowany. Już można jeździć [FOTO]

Reklama

25 mln zł kosztowała modernizacja al. Sikorskiego w Rzeszowie na ponad 2-kilometrowym odcinku od ul. Malowniczej do granic miasta w stronę Tyczyna. We wtorek droga została otwarta dla kierowców.

 

Budowa drogi rozpoczęła się w sierpniu 2016 roku. Inwestycję zrealizowała firma Skanska. Ratuszowi udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 19,4 mln zł z unijnego programu Polska Wschodnia. Na zmodernizowanym odcinku powstały dodatkowe dwa pasy ruchu – po jednym w obu kierunkach.

Po jednej stronie wybudowano chodnik i ścieżkę rowerową, kanalizację, wodociąg, nowe oświetlenie, utwardzono i poszerzone zjazdy z al. Sikorskiego, powstało pięć zatok autobusowych. Powstała również sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Karola Wojtyły.

– To ważna droga wylotowa w kierunku południowym – na Dynów. Na co dzień jest mocno obciążona. Dodatkowe pasy ruchu w obu kierunkach umożliwią skręcanie w prawo i lewo bez tamowania ruchu. Drugi pas pozostaje do jazdy. Ten problem był widoczny szczególnie, gdy na jezdni zatrzymywały się autobusy, by wysadzić pasażerów – mówi nam Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. 

– Prędkość na tym odcinku się nie zwiększy, bo tam obowiązuje 50 km/h, ale chodziło o to, żeby cały czas jechać, by była płynność ruchu. Teraz, co ważne, od granic miasta w Tyczynie aż do mostu Lwowskiego kierowcom udostępniliśmy czteropasmową drogę. To niespełna 10-kilometrowy odcinek – podkreśla wiceprezydent Ustrobiński. 

Przebudowa al. Sikorskiego od ul. Malowniczej do granic miasta to drugi etap całej inwestycji. W 2015 r. Skanska poszerzyła drogę od ul. Robotniczej do Malowniczej, a także dostosowała most do nowej szerokości alei. Rozbudowano również skrzyżowania z ul. Strażacką i Robotniczą.

Aleja Sikorskiego w planach drogowców ma się stać częścią południowej obwodnicy Rzeszowa. Pierwszy – kilometrowy – etap rozbudowy od ul. Robotniczej do ul. Malowniczej został zakończony w latach 2007-2008. Al. Sikorskiego jedną jedną z najważniejszych dróg wyjazdowych z Rzeszowa, która wchodzi w skład drogi wojewódzkiej nr 878.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama