Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów
Reklama

Od czwartku (23 grudnia) kierowcy mogą już korzystać z kolejnego fragmentu drogi ekspresowej S19 między węzłami Łowisko a Sokołów Małopolski Północ. Budowa 8-kilometrowej trasy kosztowała prawie 290 mln zł. 

Odcinek S19 Łowisko – Sokołów Młp. Północ otwarto cztery miesiące przed terminem zakończenia robót. Będą ograniczenia, ale według drogowców nie ma co czekać, skoro kierowcy mogą skorzystać z nowo wybudowanej trasy i tym samym przejechać S19 pomiędzy węzłami Rudnik nad Sanem oraz Rzeszów Wschód na skrzyżowaniu S19 z A4.

Na węzłach obowiązywać będzie ograniczenie prędkości (węzeł Łowisko do 70 km/h, węzeł Sokołów Młp. Północ do 50 km/h). Do czasu zakończenia wszystkich prac na Miejscach Obsługi Podróżnych będą one wyłączone z użytkowania. Roboty będą trwały jeszcze do wiosny przyszłego roku, ale nie będą miały wpływu na ruch na głównej trasie S19.

Odcinek S19 Łowisko – Sokołów Młp. Północ wybudował Budimex za 286 mln zł. Odcinek rozpoczyna się na węźle Łowisko (dotychczasowa nazwa Kamień) na przecięciu S19 i DK19. Następnie trasa skręca lekko na południowy zachód, gdzie przecina drogę powiatową nr 1211R. Około 700 m dalej, po obu stronach drogi, są MOPY-y (MOP Kamień, kat. I).

Następnie trasa lekkim łukiem zmienia kierunek na południowo-wschodni, omijając duże kompleksy leśne. Około 1,5 km dalej jest węzeł Sokołów Młp. Północ, na którym S19 krzyżuje się z trasą DK19. Bezpośrednio przy węźle znajduje się Obwód Drogowy z Centrum Zarządzania Ruchem.

W trakcie budowy powstały dwa węzły drogowe (Łowisko i Sokołów Młp. Północ), sześć wiaduktów (w tym przejścia dla zwierząt średnich górą i dołem) oraz dwa przepusty dla małych zwierząt.

Budowa dofinansowana była z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Odcinek ten jest częścią budowy S19 Nisko Południe – Sokołów Młp. Północ. Będzie on kosztował 1,132 mld zł, z czego UE dokłada 587 mln zł.

Po udostępnieniu kierowcom wspomnianego odcinka, kierowcy mogą już korzystać na Podkarpaciu z prawie 76 kilometrów drogi S19, która jest częścią szlaku Via Carpatia. W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie otworzyła kierowcom ponad 45 km „ekspresówki”. 

– Pomiędzy Rzeszowem a granicą województw podkarpackiego i lubelskiego w budowie pozostał jeszcze jeden odcinek – Zdziary – Rudnik nad Sanem, który udostępnimy kierowcom w pierwszej połowie przyszłego roku – zapowiedziała Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA. 

S19 będzie miała ponad 700 km, prowadzi przez Podlasie, Mazowsze, województwa lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu droga będzie miała docelowo 169 km.

Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama