Kolejny sukces przewodników psów z rzeszowskiej komendy policji [ZDJĘCIA]

W czołówce polskich zespołów patrolowo-tropiących znalazła się st. sierżant Karolina Wielg, przewodniczka psa „Nitro”. Sukcesem może pochwalić się także mł. asp. Bartłomiej Ciupak i jego pies „Krak”. 

 

Karolina Wielg pracuje wydziale wywiadowczo-interwencyjnym Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Policjantką jest od 5 lat, a przewodnikiem psów służbowych od marca br. – Jest jedyną kobietą, policjantką – przewodnikiem psa w garnizonie podkarpackim – podkreśla nadkom. Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej KMP. 

Praca z psami jest zamiłowaniem Karoliny Wielg i jej pasją już od dzieciństwa. Miłość do psów zaszczepił w rzeszowskiej policjantce jej ojciec. Od dzieciństwa wychowywała się ona w obecności psów. Marzyła o byciu przewodnikiem psa służbowego, marzenie udało się zrealizować w marcu br. 

Karolina Wielg pracę z pasami służbowymi rozpoczęła od szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach wspólne z podopiecznym ponad rocznym „Nitro”, owczarkiem belgijskim malinois, psem patrolowo-tropiącym. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia, od sierpnia razem rozpoczęli pracę w rzeszowskiej komendzie miejskiej.

Mimo jeszcze niewielkiego stażu, Karolina Wielg już odnosi pierwsze sukcesy. Dowód? Udział w szkoleniu zespołów przewodników psów służbowych, które odbyło się w dniach 22-24 października w Sielpi Wielkiej (Świętokrzyskie). Rzeszowską komendę reprezentował też mł. asp. Bartłomiej Ciupak i jego „Krak”, wyszkolony do wykrywania zapachów narkotyków.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dla Karoliny Wielg i „Nitra” był to debiut w szkoleniu. Wspólnie doskonalili m.in. obronę przewodnika przez psa, pościg za niebezpiecznym przestępcą, czy obezwładnianie napastnika, a nawet dwóch jednocześnie. Po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że Karolina i „Nitro” znaleźli się w czołówce zespołów patrolowo-tropiących.

Bartłomiej Ciupak i jego „Krak” z kolei doskonalili współpracę przewodnika z psem, rozróżnianie zapachów w rożnych miejscach i o różnym natężeniu bodźców rozpraszających – przechodzące osoby, przejeżdżające samochody, ciasne pomieszczenia. W ubiegłym roku byli najlepsi. W tegorocznym szkoleniu zajęli drugie miejsce w swojej kategorii. 

Szkolenie cyklicznie organizowane jest przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. Biorą w nich udział zespoły przewodników z psami z Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i Policji. Szkolenie prowadzili instruktorzy z Policji, Służby Celno-Skarbowej oraz Związku Instruktorów.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama