Kolejny ważny krok do budowy Podkarpackiego Centrum Nauki w Jasionce

14
Reklama

Urząd Marszałkowski w Rzeszowie otrzymał dokument umożliwiający wystąpienie o dofinansowania budowy Podkarpackiego Centrum Nauki, które powstanie w podrzeszowskiej Jasionce. 

 

PCN “Łukasiewicz” ma być “podkarpackim Kopernikiem”. Powstanie on na działce sąsiadującej z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. W ubiegłym roku wywiązał się spór między miastem Rzeszów, a urzędem marszałkowskim. Ratusz do tej pory uważa, że PCN powinno być w samym mieście, a nie kilka kilometrów poza granicami Rzeszowa.   

Dokument, który otrzymał urząd marszałkowski, to studium wykonalności. Są w nim zawarte m.in. zapisy powodu budowy “Łukasiewicza”, jego cele, wizja i jakich rezultatów spodziewa się inwestor.  

W studium wykonalności, stworzonym przez firmę INNPuls, są też analizy kosztów. Wynika z nich, że “Łukasiewicz” przez 15 lat będzie miał stabilne finanse. Inwestycja ma się opłacić. Będzie kosztowała 83 mln zł. Lwią część tej kwoty, bo aż 69 mln zł, pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej, reszta z budżetu województwa podkarpackiego 

– Prace postępują zgodnie z planem – cieszy się Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. – Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie inwestycji – dodaje. 

Studium wykonalności jest kolejnym “kamieniem milowym” na drodze do złożenia wniosku o dofinansowanie budowy PCN. W dokumencie znalazły się zasady wyposażania laboratoriów, pracowni warsztatowych wraz z koncepcją ich funkcjonowania.

– Utworzony zostanie zespół laboratoriów i pracowni w skład, którego wejdą trzy laboratoria (biologiczno-ekologiczne, chemiczne i fizyczne) oraz dwie pracownie: robotyczna i warsztatowa, gdzie będzie można poznawać tajniki konstruowania, projektowania, obróbki materiałów oraz majsterkowania – tłumaczy Tomasz Michalski, koordynator “Łukasiewicza”.

Lista tego w co zostanie wyposażony zespół laboratoriów zawiera ponad 200 pozycji – od zestawu wkrętaków poprzez drukarki 3D, aż po zaawansowane mikroskopy i pomoce dydaktyczne. Laboratoria i pracownie wyposażone będą także w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia. Ta część PCN ma kosztować ok. 3,8 mln zł.

“Łukasiewicz” będzie miał cztery kondygnacje – trzy nadziemne i jedną podziemną. W najwyższym punkcie będzie miał 19,5 m wysokości. Cała powierzchnia centrum ma liczyć ponad 6,5 tys. m kw., a kubatura obiektu ponad 40 tys. m sześciennych. Futurystyczna bryła centrum nawiązywać będzie do orbity, sterowca, balonu i helisy DNA. 

Wizualizacja: Pracownia Projektowa F11 w Krakowie

Drugim, ważnym obszarem działalności ośrodka, będą interaktywne eksponaty – zarówno stacjonarne rozmieszone na terenie centrum, jak i wystawa mobilna. Zaplanowano pozyskanie ponad 200 interaktywnych eksponatów w tym 15 będących częścią wystawy mobilnej. Ma ona jeździć po całym Podkarpaciu z ekspozycjami i pokazami naukowymi.

– Na zaprojektowanie, wybudowanie i zainstalowanie eksponatów w centrum przewidziano łącznie prawie 30 mln zł. Zaplanowano także zakup pojazdu do przewożenia wystawy mobilnej – dodaje Tomasz Michalski.

Prawie 1,5 mln zł pochłonie wyposażenie obiektu w sprzęt informatyczny, meble oraz system biletowy wraz z wyposażeniem do sprawnej obsługi odwiedzających. Największym wydatkiem (ok. 55 proc.) będzie budowa samego obiektu PCN wraz z urządzeniem terenu. Szacuje się, że trzeba będzie na to wydać 45,5 mln zł. Jeszcze w pierwszym kwartale br. ma być ogłoszony przetarg na wybór firmy, która wybuduje budynek centrum.

“Łukasiewicz” ma zostać otwarty jesienią 2022 roku. Będą w nim strefa wystawiennicza  (ponad 3 tys. m kw.), zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych (540 m kw.), zaplecze techniczne, w tym warsztaty serwisowe (945 m kw.), pomieszczenia biurowe (210 m kw.). Prawie 2 tys. m kw. zajmą m.in. hol, szatnie, zaplecze gastronomiczne i sanitarne.

Centrum posiadać będzie także niewielką salę multimedialną na 50 osób, w której planowane są projekcje filmów, spotkania, miniwykłady popularnonaukowe, pokazy, a także przewidywane jest organizowanie małych konferencji i szkoleń. Pomysłodawcy PCN przewidują, że w ciągu roku „Łukasiewicza” będzie odwiedzić około 150 tys. osób.

Przy PCN powstanie także parking na 125 miejsc.

Wizualizacja: Pracownia Projektowa F11 w Krakowie

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

14 KOMENTARZE

 1. Te panie Otyl, a konkurs na koncepcje tego budynku to kiedy był? A Wystarczylo by zorganizowac publiczny konkurs, zaprosic uznane pracownie jak JEMS, MACKOW, KURYLOWICZ albo dac szanse mlodszym architektom z ambicjami sie wykazac i dac skormne 40-60 tys za nagrode glowna w konkursie. Rezultaty konkursu byłby o wiele lepsze niż zaproponowana wizja.

 2. No i znowu kwik że tak daleko od miasta – ale to kwiczą Ci co mają sieczke we łbie bo to inwestycja na lata : 60 lat temu Rzeszów ograniczał sie do Wisłoka / torów kolejowych na krakowskiej / z drugiej strony tory i dworzec kolejowy a dzisiaj ? Co malkontenci należy patrzeć do przodu minimum na 100 lat do przodu bo
  potem co ?
  Kręcenie się z problemami jak G..no w przerębli poprawki ,przebudowy ,rozbudowy czyli sranie w banie dzikie węże ;
  O !
  Dają kase budować tylko od razu parking ,parking przynajmniej na 1500-2000 pojazdów + 80/100 autobusów bo dookoła są inne obiekty ( lotnisko i G-2 Arena) i jest ciasno .

 3. Skończcie z tym płaczem o aquapark.
  Gdyby to się opłacało, to już znalazłby się inwestor chętny go postawić.
  Żeby można to było nazwać aquaparkiem a nie kolejnym basenem, potrzeba ogromnych pieniędzy i wielu klientów, którzy regularnie kupowaliby bilety lub karnety. Podejrzewam, że nasze miasto i zawartość portfeli stanowi zbyt duże ryzyko, aby inwestorzy zdecydowali się władować w to kilkadziesiąt milionów.
  Dlaczego więc miasto ma to robić? i komu zabrać, żeby było na aquapark?

  jestem za tym, aby powstał aquapark nie musi być w środku miasta, ale powinien zapewniać tyle atrakcji żeby ludziom chciało się jechać ponad 100 km i spędzić w nim wiele godzin. Inaczej nie ma to sensu.

  Jak często bym korzystał? Pewnie max raz na miesiąc. Nie zarobiliby na mnie…

 4. W Jasionce? A nie w wielkim Żeżowie? Wielgi Żeżów chce zostać przyłączony do gminy Trzebownisko. Petycja w tej sprawie już poszła do pana wójta.

 5. Ty prostaku..nieważne jaki status społeczny posiada. Tak samo jest człowiekiem. Pamiętaj miernoto że nie znasz dnia ani godziny.

 6. Jakis chory absurd.Po co budowac taka nieefektywna budowle/Dla urzednikow chyba tylko.Chcecie rozwoju nauki,wesprzyjcie ta kasa Politechnike rzeszowska.Oni beda wiedziec jak efektywnie spozytkowac te pieniadze.
  Jest juz CWK,mozna tam wszystko zmiescic.Nie malo,tylko nowe budowle dla urzednikow.Patologia!!!!!

 7. Tesco w Rzeszowie dogorywa, to jest lokalizacja dla takiej inwestycji.
  Stary komuchu Ferenc, co ty na to ?
  Tobie już wszystko jedno, jedną nogą na tamtym świecie już.
  Niech ci ziemia lekką będzie.

Comments are closed.