Kolejny ważny krok do budowy Podkarpackiego Centrum Nauki w Jasionce

Urząd Marszałkowski w Rzeszowie otrzymał dokument umożliwiający wystąpienie o dofinansowania budowy Podkarpackiego Centrum Nauki, które powstanie w podrzeszowskiej Jasionce. 

 

PCN „Łukasiewicz” ma być „podkarpackim Kopernikiem”. Powstanie on na działce sąsiadującej z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. W ubiegłym roku wywiązał się spór między miastem Rzeszów, a urzędem marszałkowskim. Ratusz do tej pory uważa, że PCN powinno być w samym mieście, a nie kilka kilometrów poza granicami Rzeszowa.   

Dokument, który otrzymał urząd marszałkowski, to studium wykonalności. Są w nim zawarte m.in. zapisy powodu budowy „Łukasiewicza”, jego cele, wizja i jakich rezultatów spodziewa się inwestor.  

W studium wykonalności, stworzonym przez firmę INNPuls, są też analizy kosztów. Wynika z nich, że „Łukasiewicz” przez 15 lat będzie miał stabilne finanse. Inwestycja ma się opłacić. Będzie kosztowała 83 mln zł. Lwią część tej kwoty, bo aż 69 mln zł, pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej, reszta z budżetu województwa podkarpackiego 

– Prace postępują zgodnie z planem – cieszy się Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. – Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie inwestycji – dodaje. 

Studium wykonalności jest kolejnym „kamieniem milowym” na drodze do złożenia wniosku o dofinansowanie budowy PCN. W dokumencie znalazły się zasady wyposażania laboratoriów, pracowni warsztatowych wraz z koncepcją ich funkcjonowania.

– Utworzony zostanie zespół laboratoriów i pracowni w skład, którego wejdą trzy laboratoria (biologiczno-ekologiczne, chemiczne i fizyczne) oraz dwie pracownie: robotyczna i warsztatowa, gdzie będzie można poznawać tajniki konstruowania, projektowania, obróbki materiałów oraz majsterkowania – tłumaczy Tomasz Michalski, koordynator „Łukasiewicza”.

Lista tego w co zostanie wyposażony zespół laboratoriów zawiera ponad 200 pozycji – od zestawu wkrętaków poprzez drukarki 3D, aż po zaawansowane mikroskopy i pomoce dydaktyczne. Laboratoria i pracownie wyposażone będą także w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia. Ta część PCN ma kosztować ok. 3,8 mln zł.

“Łukasiewicz” będzie miał cztery kondygnacje – trzy nadziemne i jedną podziemną. W najwyższym punkcie będzie miał 19,5 m wysokości. Cała powierzchnia centrum ma liczyć ponad 6,5 tys. m kw., a kubatura obiektu ponad 40 tys. m sześciennych. Futurystyczna bryła centrum nawiązywać będzie do orbity, sterowca, balonu i helisy DNA. 

Wizualizacja: Pracownia Projektowa F11 w Krakowie

Drugim, ważnym obszarem działalności ośrodka, będą interaktywne eksponaty – zarówno stacjonarne rozmieszone na terenie centrum, jak i wystawa mobilna. Zaplanowano pozyskanie ponad 200 interaktywnych eksponatów w tym 15 będących częścią wystawy mobilnej. Ma ona jeździć po całym Podkarpaciu z ekspozycjami i pokazami naukowymi.

– Na zaprojektowanie, wybudowanie i zainstalowanie eksponatów w centrum przewidziano łącznie prawie 30 mln zł. Zaplanowano także zakup pojazdu do przewożenia wystawy mobilnej – dodaje Tomasz Michalski.

Prawie 1,5 mln zł pochłonie wyposażenie obiektu w sprzęt informatyczny, meble oraz system biletowy wraz z wyposażeniem do sprawnej obsługi odwiedzających. Największym wydatkiem (ok. 55 proc.) będzie budowa samego obiektu PCN wraz z urządzeniem terenu. Szacuje się, że trzeba będzie na to wydać 45,5 mln zł. Jeszcze w pierwszym kwartale br. ma być ogłoszony przetarg na wybór firmy, która wybuduje budynek centrum.

„Łukasiewicz” ma zostać otwarty jesienią 2022 roku. Będą w nim strefa wystawiennicza  (ponad 3 tys. m kw.), zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych (540 m kw.), zaplecze techniczne, w tym warsztaty serwisowe (945 m kw.), pomieszczenia biurowe (210 m kw.). Prawie 2 tys. m kw. zajmą m.in. hol, szatnie, zaplecze gastronomiczne i sanitarne.

Centrum posiadać będzie także niewielką salę multimedialną na 50 osób, w której planowane są projekcje filmów, spotkania, miniwykłady popularnonaukowe, pokazy, a także przewidywane jest organizowanie małych konferencji i szkoleń. Pomysłodawcy PCN przewidują, że w ciągu roku „Łukasiewicza” będzie odwiedzić około 150 tys. osób.

Przy PCN powstanie także parking na 125 miejsc.

Wizualizacja: Pracownia Projektowa F11 w Krakowie

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama