Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, nie rezygnuje z dalszego poszerzenia granic miasta. Chce tym razem, by włączono tylko trzy sołectwa z trzech podrzeszowskich gmin. 

Na koniec każdego roku tradycyjnie Tadeusz Ferenc wychodzi z inicjatywą poszerzania Rzeszowa. Tak jest i teraz. Jest już przygotowany projekt uchwały na wtorkową (17 grudnia) sesję Rady Miasta Rzeszowa, na której radni będą decydować o tym, czy miasto ma się poszerzyć, czy nie, a jeśli tak, to o jakie tereny. 

Tym razem miasto Rzeszów chcę poszerzyć się o tzw. Racławówkę Doły z gminy Boguchwała, Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz Malawę z gminy Krasne, czyli te sołectwa, których mieszkańcy od lat zabiegają o włączenie do stolicy Podkarpacia. 

Miasto w tym roku odpuściło sobie próby pozyskiwania miejscowości z gminy Trzebownisko, w tym m.in. Jasionki, w której znajduje się port lotniczy.

Uzasadnienie do planów poszerzeniowych Rzeszowa jest identyczne, jak co roku. Ratusz uważa, że jak Rzeszów będzie coraz większy, to miasto będzie miało więcej pieniędzy, zyskają na tym mieszkańcy przyłączonych terenów. 

Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa

“Rzeszów stoi przed historyczną szansą przekształcenia się w miasto centralne obszaru metropolitalnego. (…) Powiększenie obszaru Rzeszowa do ok. 200 km kw. i wzrost liczby mieszkańców do 200 tysięcy jest drogą do dalszego jego dynamicznego rozwoju, a także rozwoju całego regionu. Jest również ogromną szansą powstania silnego ośrodka  miejskiego w południkowo-wschodniej części kraju” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały na wtorkową sesję. 

Jeżeli radni zgodzą się na przyłączenie wspomnianych sołectw do Rzeszowa, kolejnym krokiem będzie rozpisanie konsultacji społecznych zarówno w Rzeszowie, jak i w gminach. Potem decyzje podejmą poszczególne rady gmin, opinie wydadzą wojewoda podkarpacki oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a na samym końcu – rząd.

Obecnie w Rzeszowie jest zameldowanych 195 101 mieszkańców. Szacuje się, że w stolicy Podkarpacia mieszka ponad 220 tys. osób. W 2019 roku Rzeszów zwiększył swoją powierzchnię ze 121 do 126 km kw., dzięki włączeniu do miasta Miłocina z gminy Głogów Młp. i Matysówki z gminy Tyczyn. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: