Zdjęcie: materiały firmy Newag

Elektryczne i hybrydowe – takie będą nowe szynobusy na Podkarpaciu. 12 pojazdów dostarczy nowosądecki Newag. Zarobi na tym ponad 415 mln zł. 

Szynobusy w Newagu zamówił samorząd województwa podkarpackiego. W piątek władze naszego regionu podpisały z szefostwem nowosądeckiej firmy dwie umowy na dostarczenie nowych pojazdów, które będą obsługiwane przez Polregio.

Dwie umowy opiewają na kwotę ponad 415 mln zł. Newag ma wyprodukować 12 pojazdów, które będą obsługiwały połączenia kolejowe w całym województwie. Szynobusy będą głównie wykorzystywane na trasach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. 

Newag dostarczy szynobusy Impuls, zarówno elektryczne (8 sztuk), jak i hybrydowe (4 sztuki). To nie pierwsze takie zamówienie, które zdobyła nowosądecka spółka. Dla Podkarpacia wcześniej wyprodukowała 16 Impulsów 2. 

– To nasz pojazd flagowy – podkreśla Zbigniew Konieczek, prezes Newagu. Spółka dotychczas wyprodukowała ponad 200 takich pojazdów. Jeżdżą one zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. – Z sukcesem – twierdzi Konieczek. 

Osiem elektrycznych Impulsów będzie w wersji czteroczłonowej, cztery hybrydowe – w wersji trzyczłonowej. Te pierwsze zabiorą na pokład 400 pasażerów, te drugie – 300. Wszystkie są klimatyzowane, z myślą o niepełnosprawnych, wyposażone w defibrylatory. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zakup hybrydowych szynobusów szczególnie cieszy władze Podkarpacia. – Dzięki nim będziemy mogli proponować połączenia na trasach, w których na części odcinków nie ma trakcji elektrycznej – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa. 

– Nowe szynobusy będą służyły mieszkańcom na liniach, które już obsługujemy i na tych, które planujemy uruchomić – dodaje Piotr Pilch, wicemarszałek podkarpacki. 

Umowa na elektryczne Impulsy opiewa na kwotę 263 mln zł. W sąsiedztwie stacji Rzeszów Staroniwa powstanie centrum serwisowe. Tam też zostanie zamontowany symulator jazdy do szkoleń maszynistów. Newag zapewni szynobusom 6-letnią gwarancję. 

Hybrydowe szynobusy zaś będą miały 10-letnią gwarancję. Ta umowa opiewa na kwotę 152 mln zł. Wszystkie pojazdy mają do nas trafić w listopadzie 2023 roku. Zakup szynobusów w 85 procentach jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej. 

Zdjęcie: materiały firmy Newag

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama