Zdjęcie: Krzysztof Nalewajko / GDDKiA
Reklama

Po 20-godzinnej przerwie, konwój z największymi elementami maszyny do drążenia tuneli, znów wyruszy w drogę. Na autostradzie A4 będzie jechać pod prąd.

Konwój przewożący części gigantycznej maszyny TBM, wyruszy w niedzielę (27 listopada) o godzinie 22:00 z MOP Kamień i pojedzie drogą ekspresową S19.

W czasie przejazdu do węzła Jasionka, ruch z kierunku Lublina zostanie przekierowany na węźle Łowisko na drogę wojewódzką nr 878. Natomiast dla kierunku Rzeszów – Lublin S19 będzie całkowicie zamknięta między węzłami Jasionka i Sokołów Małopolski Północ.

Kret w Rzeszowie

Ok. godz. 00:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rzeszów Wschód na autostradę A4 w kierunku Krakowa. Kolumna będzie jechała pod prąd. Na węźle Rzeszów Zachód transport znów wjedzie na drogę ekspresową S19, którą dotrze do węzła Rzeszów Południe. Tam, na odcinku wyłączonym z ruchu, transport zatrzyma się, postój potrwa do poniedziałkowej nocy.

W poniedziałek 28 listopada o godzinie 22. transport maszyny TBM wyjedzie z węzła Rzeszów Południe na S19. Następnie, przejedzie ul. 9 Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką, i dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.

Utrudnienia i apel o ostrożność

Na granicy Rzeszowa i gminy Boguchwała, transport spodziewany jest ok. godz. 23:30. Do tego czasu, ruch pojazdów na DK19 w kierunku Rzeszowa będzie wstrzymany. Samochody jadące w Babicy nie będą mogły wyprzedzać kolumny. Dlatego kierowcy powinni korzystać z alternatywnych tras.

– Ruch będzie sukcesywnie przywracany na całej trasie, jednak do czasu, kiedy konwój nie minie skrzyżowania w Babicy, samochody jadące w kierunku Rzeszowa będą musiały czekać – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przyjazd do Babicy planowany jest we wtorek (29 listopada) około godz. 2:00. Konwój jedzie z obstawą policji i pilotów kierujących ruchem. Dla bezpieczeństwa wyposażony jest w tablice VMS (znaki zmiennej treści) i mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną.

GDDKiA apeluje do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz zmienionej organizacji ruchu. Prosi też obserwatorów o odpowiedzialne zachowanie „Nie podchodźcie na bliską odległość do pojazdów. Zabronione jest także zatrzymywanie się na drodze lub zwalnianie na jezdniach obok, żeby zrobić zdjęcia lub nagrać filmy” – czytamy w komunikacie.

Gigantyczna maszyna

Maszyna TBM jest tak duża, że jej elementy zostały podzielone na 14 zestawów i trzy konwoje. Pierwszy jest największy wiezie tarczę wiercąca o średnicy 15,2 m. Maszyna ma 112 m długości, waży 4000 ton. Ostatni konwój przejedzie przez Rzeszów tuż przed świętami, z czwartku 22 grudnia na piątek 23 grudnia.

Maszyna TBM wydrąży ponad 2-kilometrowy tunel na S19. Prace rozpoczną się w przyszłym roku, zakończą w 2026 r.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama