Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc

Sędzia Marcin Dudzik, komisarz wyborczy dla Rzeszowa, wydał w środę postanowienie o wygaszeniu mandatu prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. 

Sędzia Dudzik wydał postanowienie po godz. 10:00. – Jeszcze dzisiaj zostanie ono doręczone Tadeuszowi Ferencowi – mówi Marcin Dudzik. – Postanowienie będzie opublikowane na stronie rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego i w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym – wyjaśnia komisarz wyborczy. 

Zgodnie z treścią postanowienia, mandat prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca wygaszono z dniem 10 lutego 2021 roku. To wtedy Tadeusz Ferenc, po 18 latach urzędowania, zrezygnował z funkcji prezydenta miasta. Tego samego dnia złożył on stosowny wniosek do komisarza wyborczego dla Rzeszowa. 

– Postanowienie o wygaszeniu mandatu Tadeusz Ferenc może zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ma na to 7 dni. Ustawa o samorządzie gminnym nie precyzuje, czy postanowienie musi się uprawomocnić, by wojewoda podkarpacki złożył do premiera wniosek o wyznaczenie komisarza w Rzeszowie – twierdzi sędzia Marcin Dudzik. 

Wojewoda Ewa Leniart (PiS) taki wniosek ma złożyć niezwłocznie. – Stanie się to po uprawomocnieniu postanowienia komisarza wyborczego – mówi Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wciąż nie wiadomo, kto będzie komisarzem, który w ciągu 90 dni ma doprowadzić do przedterminowch wyborów na prezydenta Rzeszowa. Teoretycznie powinny się one odbyć 9 maja, ale ten termin może być przesunięty z powodu pandemii koronawirusa.

Po rezygnacji Tadeusza Ferenca i odejściu z pracy jego trzech zastępców osobą najwyżej w hierarchii urzędniczej w tej chwili jest Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa. – Jego rolą jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania pracy urzędu do czasu powołania komisarza przez premiera RP – mówi Artur Gernand z biura prasowego z rzeszowskiego magistratu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama