Reklama

– Sami nie dostrzegamy różnych naszych walorów – mówił w piątek na Uniwersytecie Rzeszowskim prezydent RP Bronisław Komorowski. Debatę o innowacyjności próbował zakłócić starszy mężczyzna.

[Not a valid template]

 

Wszystko szło zgodnie z planem. Były uroczyste powitania gości, krótkie przemówienia i prezentacja raportu na temat stanu polskiej gospodarki i jej szans na przyszłość, jaki przygotowali ekonomiści. Raport prezentował Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Polskich Ekonomistów.

I właśnie w trakcie tej prezentacji, do głównego holu uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej przy ul. Pigonia, dostał się starszy mężczyzna, który spowodował małe zamieszanie.

Do części budynku, w którym odbywało się spotkanie, zaczęły dobiegać głośne krzyki. Jak mówili świadkowie zdarzenia, mężczyzna miał się domagać, aby „prezydent oddał mu jego pieniądze”. Długo nie pokrzyczał… Natychmiast został obezwładniony przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i wyprowadzony z budynku. Film z akcji ochrony TUTAJ.

Świat nas bardziej dostrzega

Na Uniwersytecie Rzeszowskim Bronisław Komorowski brał udział w debacie pt. „Innowacyjność w gospodarce szansą dla młodych”. Prezydent RP podpisał projekt dotyczący wspierania innowacyjności.

– Tylko tędy wiedzie droga do utrzymania zdolności konkurencyjnych przez polską gospodarkę w świecie, który jest skazany na konkurowanie – przekonywał Bronisław Komorowski.

Według niego „sami nie dostrzegamy różnych naszych walorów”. – Jest prawdą to, że świat może nawet bardziej je dostrzega, ale uważam, że nie należy malować rzeczywistości bardziej różowymi barwami, niż na to rzeczywistość zasługuje – powiedział Komorowski.

Jego zdaniem „musimy zrobić wszystko, by przesunąć Polskę, nie tylko polską gospodarkę, w tych rankingach na tyle wysoko, żeby i te rankingi budowały pozycję Polski”.

– Aby świadczyły również o tym, że tu warto inwestować, przyjeżdżać, inwestować zdobycze intelektualne, umiejętności, możliwości, kreatywność – stwierdził prezydent RP.

Rzeszów jednym z najciekawszych miejsc

Bronisław Komorowski udzielił także wywiadu Polskiemu Radiu Rzeszów. – Rzeszów na mapie polskiej innowacyjności jest jednym z najciekawszych miejsc, najbardziej owocujących sukcesami – powiedział na antenie rozgłośni.

– Tu nie tylko są ambicje, ale i możliwości tworzone przez nowoczesne rozwiązania i przez przedsiębiorczość ludzi – mówił prezydent. – Dlatego w Rzeszowie ten projekt ustawy podpisałem – podkreślił.

Prezydent dodał, że jego zdaniem Rzeszów ma swoje ogromne szanse i jest zaprzeczeniem określenia „ściana wschodnia”.

Głos podczas debaty zabrał także Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, któremu przypadła rola gospodarza wizyty Bronisława Komorowskiego w Rzeszowie. Ferenc powiedział, że miejsce debaty o innowacyjności nie jest przypadkowe.

– Rzeszowskie uczelnie wyższe kształcą młodych ludzi, wykorzystując nowoczesne obiekty, zaawansowane technologie i nowatorskie programy edukacyjne wdrażane przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i zgodnie z aktualnymi krajowymi i międzynarodowymi trendami. Na rynkach pracy Rzeszów wspiera i promuje działania uczelni, bo znakomicie wpisują się one w budowę marki oraz hasło promocyjne „Rzeszów – stolica innowacji” – mówił Tadeusz Ferenc.

Ferenc dziękował Komorowskiemu

Podkreślał, że to wiedza i umiejętności, a także kompetencje i predyspozycje ludzi młodych tworzą „ogromny potencjał rozwojowy polskiej gospodarki”.

– Trzeba go tylko umiejętnie spożytkować. W tym celu już w rzeszowskich szkołach ponadgimnazjalnych wdrażane są nowe programy nauczania m.in. w takich zawodach jak technik awionik, czy operator terminali lotniczych. W wyniku współpracy samorządów wyższych uczelni i przedsiębiorców powstały dedykowane programy współpracy. Dziś korzystamy z pierwszych efektów. Młodzi mieszkańcy Rzeszowa są liderami w promowaniu innowacji w wielu dziedzinach nauki i przedsiębiorczości. Uzyskują nagrody i wyróżnienia w krajowych i zagranicznych konkursach – mówił prezydent Rzeszowa.

W swoje wystąpienie wplótł akcenty wyborcze. Ferenc stwierdził, że Bronisław Komorowski „doskonale zapewnia” warunki do innowacyjnej gospodarki i jest gwarantem „narodowej zgody, spokoju społecznego, przewidywalności i stabilności rozwoju oraz bezpieczeństwa”.

– Z głębi serca dziękuje za obecność i zawsze okazywaną życzliwość dla Rzeszowa i dla Podkarpacia. Dziękujemy panie prezydencie – mówił prezydent Ferenc, który kilka tygodni temu oficjalnie poparł Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

Żyjemy w niebezpiecznych czasach

Bronisław Komorowski piątkową wizytę w Rzeszowie rozpoczął od pobytu w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

– Żyjemy w niebezpiecznych czasach i musimy myśleć o bezpieczeństwie. Musimy myśleć o siłach zbrojnych takich, jakie one są dzisiaj i jakie będą w przyszłość – mówił prezydent RP w rzeszowskiej jednostce.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: