Może was to zaskoczy, ale komunikacja w Rzeszowie jest jedną najlepszych w Polsce. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Stolicę Podkarpacia wyprzedziły tylko Kielce.

„Wspólnota” przeanalizowała komunikację w 19 największych miastach w Polsce. Wszędzie wymieniano tabor, miasta rozbudowywały siatki tras, do sprzedaży wprowadzano nowe bilety, na przystankach instalowano elektroniczne systemy informacji, uruchamiano bezpłatne aplikacje na telefony komórkowe, by za ich pośrednictwem można było kupować bilety, oraz portale internetowe do komunikacji z pasażerami. „Wspólnota” sprawdziła, w jakim stopniu przełożyło się to na obsługę pasażerów, ceny połączeń i jakość taboru. Autorzy rankingu przyznawali punkty za rozwiązania, które są korzystne z punktu widzenia korzystających z komunikacji, czyli Ciebie.

Rzeszów w rankingu znalazł się bardzo wysoko. Zajął drugie miejsce. Najlepsza komunikacja jest w Kielcach. W Rzeszowie odsetek pojazdów niskopodłogowych wynosi 82,3 proc. Lepsza była Gdynia, Zielona Góra (po 100 proc.), Olsztyn (92 proc.), Białystok (90,6 proc.), Warszawa (89,3 proc.) Gdańsk (87,5 proc.). Tylko w Opolu za średnie wynagrodzenie w województwie można kupić więcej biletów –- 1352. W Rzeszowie – 1322. Na drugim końcu tabeli znalazła się Łódź. Tam za średnią płacę można kupić tylko 936 biletów

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tylko Opole nie ma internetowego rozkładu jazdy na urządzenia mobilne. Każde miasto dostało po punkcie za posiadanie w ofercie sprzedaży biletów minutowych, sprzedaż w punktach handlowych. Bilety z dopłatą u kierowców kupuje się w Zielonej Górze, Worcławiu, Poznaniu i Gorzowie Wlk. Rzeszów w tej kategorii dostał jeden punkt, podobnie jak pozostałe miasta, ale autorzy rankingu najwidoczniej nie zauważyli, że w Rzeszowie u kierowców MPK kupuje się tylko bilety godzinny, który kosztuje 4 zł (normalny). Punkty zdobyliśmy także za sprzedaż biletów przez komórkę. Punktów nie dostaliśmy w kategoriach „sprzedaż w automatach” i elektronicznej informacji o rozkładach jazdy na przystankach autobusowych, bo tego wciąż nie mamy.

Średni wiek taboru w Polsce wynosi 14,2 lata. W Rzeszowie wynosi 8,4. Młodszy mają tylko w Kielcach, Lublinie, Warszawie i Białymstoku.

W podsumowaniu Rzeszów zdobył 23 punkty, o punkt mniej od Kielc.

Reklama